'İstanbul'un Sofrası' panelleri başlıyor

Burak Onaran ve Merin Sever koordinatörlüğünde düzenlenecek olan "İstanbul’un Sofrası" isimli yeni bir panel dizisi başlıyor. Paneller herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gastronomiyle ilgilenenler için "İstanbul’un Sofrası" isimli yeni bir panel dizisi başlıyor. Burak Onaran ve Merin Sever’in koordinatörlüğünde düzenlenecek olan panel dizisindeki konuşmalar, yemeği tarihi ve sosyolojik bir mesele olarak ele almanın yanı sıra, politik yanına, kültürdeki yerine ve kimlik inşasında oynadığı role bakmayı amaçlıyor.

30 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da Beyoğlu Atatürk Kitaplığı’nda Burak Onaran ve Merin Sever’in “İstanbul’un Sofrasında Tarih, Siyaset, Kimlik” konuşmasıyla başlayacak olan paneller, 26 Nisan’da Artun Ünsal’ın yemeğin iktidarla ilişkisi üzerine olan konuşmasıyla; 23 Mayıs’ta ise Takuhi Tovmasyan, Aylin Öney Tan, Burkay Adalığ ve Aret Silahlı’nın İstanbul’un mey, meze ve zeytinyağlı kültürü üzerine olan paneliyle devam edecek.

İstanbul’un Sofrası panelleri, sonbahardan itibaren koku duyusunun tat ve lezzetle ilişkisi, Boğaz balıkları, aile tarihinin yemek üstünden yazılması, aile-cemaat-gelenek üçgeninin yemeğe yansımaları, göçlerin şehir mutfağına etkileri, Anadolu ve Doğu Akdeniz mutfaklarının İstanbul’da yükselişi, şehir tarımı ve sürdürülebilirlik, abur cuburun tarihi, saray mutfağından bugüne İstanbul’un baklava kültürü, İstanbul kahvehaneleri ve kahve içme alışkanlığı, adab-ı muaşeret ve etiket kurallarının dönüşümü gibi konu başlıklarında Vedat Ozan, Silva Özyerli, Saadet Özen, İbrahim Tunç, Anastasia Aslanoğlu, Murat Güllü, Tülin Ural, Haldun Tüzel, Emine Turay, Lian Penso gibi gastronomi alanında önemli isimleri ağırlayacak. Paneller herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)