'İstanbul’un Hayaletleri: Güvencesizliğin kıyısında Afganlar' raporu yayımlandı

Afgan mültecilerin İstanbul'daki zorlu yaşam şartlarını ve 'yalnız bırakılışını' inceleyen Göç Araştırmaları Derneği, “İstanbul’un Hayaletleri: Güvencesizliğin kıyısında Afganlar” başlıklı çalışmasını yayına sundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Göç Araştırmaları Derneği'nin (GAR) hazırladığı ve İstanbul'da yaşayan Afganların zorlu hayat koşullarının konu edinildiği “İstanbul’un Hayaletleri: Güvencesizliğin kıyısında Afganlar” isimli rapor yayımlandı. Afganların İstanbul'a uzanan yolculukları, güvencesiz sürdürdükleri yaşamları ve ağır çalışma şartlarının incelendiği raporun tanıtım yazısında özet şöyle ifade edildi:

"Bu rapor, güvencesizliğin zeminini oluşturan uluslararası koşullara dikkat çekmekle beraber araştırmanın merkezini özgün bir kompozisyona sahip olan İstanbul kenti olarak belirlemiştir. Bu kapsamda, Afganların ağır çalışma şartları, legal statüden yoksun izole ve görünmez yaşamları ve uluslararası camia ve sivil toplum tarafından da yalnız bırakılmış koşulları incelenmiştir. Rapor, öncelikle Afganistan’dan İstanbul’a uzanan tehlikeli ve ölümcül yolculuğun izlerini sürer ve ardından İstanbul’daki güvencesiz yaşamı, Afganların bedensel ve çileci emeği, görünmez hareketliliği, sınır dışı edilme korkusu ve uluslararası korumadan yoksunlukları bağlamında inceler. Rapor, Zeytinburnu, Esenyurt, Tuzla ve Beykoz’da Afganlar ile yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgulara dayanmaktadır."

Didem Danış ve Deniz Sert koordinatörlüğünde Sibel Karadağ tarafından yazılan 56 sayfalık rapor, GAR tarafından Mart-Aralık 2020 döneminde yapılan çalışmalar kapsamında hazırlandı.

Tamamı İngilizce olan raporu okumak için tıklayınız.

(HABER MERKEZİ)