İstanbul'daki '128 milyar dolar nerede?' pankartları vinçle indirildi

İstanbul'da CHP binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” pankartları vinçle indirildi. İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, suç duyurusunda bulunacaklarını ve pankartları tekrar asacaklarını belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP'nin İstanbul ilçe binalarına astığı ve Merkez Bankası rezervleriyle ilgili “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartlar vinçlerle indirildi.

Uygulamaya gerekçe olarak savcılık kararı gösterildi. Savcılığın emniyete gönderdiği talimat yazısında “'Cumhurbaşkanına hakaret suçundan işlemlere başlayın, afiş rızayen teslim edilmezse vinç vasıtasıyla el konup onamaya sunun, ilçe parti yetkilisinin şüpheli sıfatıyla gündüzleyin ifadesini alın akabinde tekrar talimat alın' talimatları alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Twitter hesabından açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, afişlerin indirilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

El koyma tutanağı hazırlanmadan afişlerin vinçle indirenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını aktaran Kaftancıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

CUMHURİYETİN SAVCISI CUMHURUN YANINDA OLUR: Kolluk kuvvetleri tarafından, savcının anayasaya ve yasalara aykırı bir şekilde yazılı talimat verdiği söyleniyor. Doğruysa eğer yasaya değil saraya göre talimat yazan savcı hakkında her türlü yasal haklarımızı kullanacağız. Cumhuriyetin savcısı cumhurun yanında olur.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ: Kolluk görevlisi arkadaşlar; “biz pankartı indirelim sonra yazılı talimatı getireceğiz.” cümlesinin hiçbir yasal karşılığı olmadığını biz biliyoruz tahmin ediyorum sizler de biliyorsunuzdur! Bir karar tebliğ etmeden, karara uygun el koyma tutanağı düzenlemeden vinçle ilçe başkanlıklarımızdan pankartın sökülmesi durumunda olayı gerçekleştirenler hakkında anında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız bilginize.

SAVCILIK TALİMATIYSA NİYE GÖSTERMİYORSUN?: Gülsem mi ağlasam mı bilemedim ama memleketim adına üzüldüm:( Beşiktaş’ta avukat ilçe başkanımıza 2 satır el yazısı gösterip okumasına bile fırsat vermeden çekerek bu savcılık talimatı demişler. Savcılık talimatıysa niye göstermiyorsun değilse bu cesareti kimden alıyorsun?

PANKARTLARIMIZI TEKRAR TEKRAR ASACAĞIZ: Bu geceden söyleyeyim her gün 39 ilçemize pankartlarımızı tekrar tekrar asacağız. Sizler de vatandaşın parasıyla kiraladığınız 39 vinci, kolluk kuvvetlerinizi ve alamadığınız kararlarınızı bugünden hazır tutun. Görelim bakalım siz mi yaman yoksa halk mı, halkın partisi mi? (HABER MERKEZİ)