İstanbul’da Onur Şener için eylem: Caydırıcı bir ceza verilmeli

Müzisyen Onur Şener’in katledilmesi İstanbul’da protesto edildi. İstanbul Müzik Sahne Sanatları Kültür Derneği'nin açıklamasında, “Bir müzik emekçisi daha bir hiç yüzünden canından oldu" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara'nın Çayyolu semtinde bir eğlence mekanında sahne alan müzisyen Onur Şener, 'istek parça' yüzünden bir grubun saldırısına uğradı. Boğazından cam parçalarıyla ağır yaralanan Şener, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Onur Şener’in katledilmesini protesto eden müzisyenler Bakırköy Meydanı'nda bir araya geldi. İstanbul Müzik Sahne Sanatları Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Ayhan Ak yaptığı açıklamada, "Bir müzik emekçisi daha bir hiç yüzünden canından oldu. Eşi ve çocukları geride boynu bükük kaldı. Nedenine geldiğimizde kendisinden istenilen eserin repertuarında olmaması. Yeryüzünde yüz binlerce eser var. Bir sanatçı veya müzisyenin bunların tamamını çalıp okuyabilmesine imkan yoktur. Bilgisayar olsanız bile bir yere kadar kapasiteniz var. Buradan İçişleri Bakanlığımıza seslenmek istiyoruz. Dün bir dilekçe verdik. İş yeri güvenliğimizle alakalı. Lütfen bunu bir an önce hayata geçirmelerini ve uygulamayan iş yerleri için caydırıcı yaptırımlar uygulanmasını talep ediyoruz ki bundan sonra evine ekmek götürmekten başka bir derdi olmayan başka bir müzik emekçisi daha canından olmasın" dedi.

"Bir çağrıda tüm milletvekillerine yapmak istiyoruz" diyen Ak, "Bir cani bir masumu öldürdükten sonra çıkıyor mahkemeye 25 yıl ceza alıyor. Bir insan öldükten sonra katiline verdiğiniz cezanın hiç bir önemi yoktur. Biz arkadaş olarak siyasetçilerimizin yanında olalım. El birliğiyle bir kanun çıkarılıp silah ve benzeri aletleri üzerinde taşıyan adama 25 yıl gibi caydırıcı bir ceza verilsin. Emin olun son zamanlarda artan cinayetlerin bir anda ortadan kalktığını hep birlikte görürüz. Buna örnek, 2000’li yılların başında kapkaç olayları almış başını gidiyordu. Kapkaçın cezası 36 yıla çıkarılınca artık kapkaça rastlamaz olduk” ifadelerini kullandı.