1 Mayıs'a polis saldırısı: 'İnsanın kanını donduruyor'

1 Mayıs nedeniyle Ankara ve İstanbul'da kutlama yapmak isteyen gruplara polis saldırdı. 200'den fazla kişi gözaltında. CHP'li Yıldırım Kaya, "Polisin müdahale şekli insanın kanını donduruyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul ve Ankara'da kutlama yapmak isteyen gruplara polis saldırdı. Sabah saatlerinde Mecidiyeköy'den Taksim'e yürümek isteyen grubu engelleyen polis gruptaki 20 kişiyi gözaltına aldı. Bir başka grup ise Tarlabaşı'ndan Taksim'e gitmeye çalıştı. Ancak bu gruptakiler de gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. İstanbul Valiliği toplam 212 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. 

ŞİŞLİ'DEN TAKSİM'E YÜRÜMEK İSTEYEN GRUP GÖZALTINDA

Şişli'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle pankart açıp slogan atarak yürüyen gruptaki 15 kişi gözaltına alındı.

Şişli'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir grup, pankart açıp slogan attı. Kurtuluş'tan Osmanbey istikametine yürüyen gruba polis saldırdı. Sabahtan itibaren Şişli'de 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

POLİS 1 MAYIS'I KUTLAMAK İSTEYENLERE SALDIRDI

Beyoğlu Tarlabaşı'ndan sloganlar eşliğinde toplanan bir grup, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Galatasaray Meydanı girişine gelen kitleye polis saldırdı. Eylemciler polis tarafından gözaltına alındı.

ÇHD: GÖZALTI SAYISI 204

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)  İstabul Şubesi tarafından sabah saatlerinden yapılan açıklamada, “Gelen bilgilere göre gözaltı sayısı yaklaşık olarak 80 oldu. Gözaltılardan bir kısmı bölge karakollarında, bir kısmı sağlık kontrolü için hastanelerde. Bir kısım gözaltının Vatan Emniyete götürüleceği bilgisini aldık” ifadelerine yer verildi. 

ÇHD'nin ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada ise gözaltına alınanların sayısının 204 olduğu belirtildi.

'KAYYUMLARA KIYAK GENÇLERE YASAK DÜZENİNİ YIKACAĞIZ'

Gençlik Komiteleri sosyal medyadan yaptıkları açıklamada, "Taksim'de önümüze kurulan barikatları da yasaklarınızı da tanımıyoruz.Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın mücadelemiz" dedi.

Gözaltındaki üniversite öğrencileri, sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri için emniyete götürüldü. 

EMEKÇİ HAREKET PARTİSİ ÜYELERİNE ANKARA VE İSTANBUL'DA GÖZALTI

Emekçi Hareket Partisi  (EHP) üyeleri de öğleden sonra İstanbul ve Ankara’da “İşsiz, aşsız, aşısız bırakan sermaye düzenini yıkacağız” diyerek 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü kapsamında eylem yaptı. İstanbul’da EHP Parti Sözcüsü Özge Akman ile birlikte Taksim’e çelenk bırakmak için yürüyen 20 EHP Üyesi gözaltına alındı. Ankara’da da Kızılay’a çıkmak için yürüyüşe geçen 7 EHP’li gözaltına alındı.

EHP Ankara İl Sözcüsü Sanem Deniz Kural "Şu an fabrikalarda, işyerlerinde, atölyelerde milyonlarca işçi çalışmaya devam ediyor. Onlara tam kapanma yok. Binlerce işyeri kapandı. Hiçbirisinde çalışan işçilere ne olacağıyla ilgilenmedi bu iktidar. Onların tek ilgilendikleri şey vardı. Kendi kongrelerini, cenazelerini doldurmak. 1 Mayıs'ta yasak ilan etmeye çalıştılar. Onlar pandemiyi dinlemedi. İşçilerin emekçilerin ne yapacağıyla ilgilenmeyenler ne aşı getirdiler ne tedbir aldılar" dedi.

ANKARA'DA 30 GÖZALTI

ÇHD Ankara Şubesi, 1 Mayıs eylemleri kapsamında şehrin farklı noktalarında gözaltına alınan 30 kişinin, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüğünü duyurdu. Yapılan açıklamada, “Ankara 1 Mayıs’ında şehrin farklı yerlerinde gözaltına alınan toplam 30 kişinin ifade işlemleri için Güvenlik Şube’deyiz. Tüm gözaltılar, ifadeler tamamlandıktan sonra serbest bırakılacaklar” denildi.

CHP'Lİ YILDIRIM KAYA: İNSANIN KANI DONUYOR

Polisin göstericilere orantısız müdahalesi de tepkilere yol açtı. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da Twitter hesabından, İstanbul'da bir grup üniversite öğrencisine polisin saldırısına yönelik görüntülerini paylaşarak, "Taksim'e yürüyen topu topu 10 üniversiteli gence polisin müdahale şekli insanın kanını donduruyor. AKP'nin lebalep kongrelerinde on binlerce insan bir araya geldiğinde neredeydiniz? Bu nasıl bir vahşettir? 'Yaşasın 1 Mayıs' diye slogan atan gençlere yapılanlar suçtur" dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ: 212 KİŞİ GÖZALTINDA

 İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada 212 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. açıklama şöyle:

"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRKİŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİMSen, DİSK(TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvuruları, salgınla mücadele ve tam kapanma tedbirlerine uygun olmak kaydıyla Valiliğimizce değerlendirilerek belirli saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verilmiştir. İl ve ilçe Hıfzıssıhha meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen sendikalar dışında ve Taksim Meydanı'na çıkmak için toplanan kişiler hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır. Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 kişi gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır." (HABER MERKEZİ)