'İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz' diyenler yargılanıyor: Duruşma başladı

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto eden ve darp edilerek gözaltına alınan 18 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu

İZMİR - Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini protesto eden kadınlar, ülkenin birçok kentinde olduğu gibi İzmir'de de 5 Ağustos 2020 günü Alsancak'ta bir araya gelmişti. Alsancak ÖSYM binası önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüyüş düzenlemek isteyen kadınlara yönelik polis müdahalesi sonucu 18 kadın darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan 18 kadın hakkında “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması başladı.

Bayraklı'da bulunan İzmir Adliyesi 44'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, kadınlar ile avukatlarının hazır bulunurken, kimlik tespitinin ardından ifadelere geçilmesi bekleniyor.

'DARP EDİLDİK, HAKARETE UĞRADIK, POLİS ŞİDDETİYLE KARŞI KARŞIYA KALDIK'

Öte yandan duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı. Kadınlar açıklamalarında, yıllar önce imzacısı olunan İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için sokaklarda, meydanlarda mücadele etmekten, “İstanbul Sözleşmesini Uygulayın" demekten hiç vazgeçmediklerini belirterek, İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı için yüzlerce, binlerce kadının katledildiğini vurguladı.

Sözleşmeyi uygulamayan ve kadın katliamlarına göz yuman iktidarın bir gece yarısı sözleşmeden çekileceğini duyurduğunda ise kadınların İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmak için sokaklara çıktığı ifade edilen açıklamada, “5 Ağustos 2020 tarihinde de memleketin her yerinde eş zamanlı eylemler için bir araya geldik. İzmir'de Alsancak ÖSYM önünden Türkan Saylan Kültür Merkezine yapacağımız yürüyüş emniyetin keyfi tutumuyla engellenmeye çalışıldı. Yürüyüşümüzün önüne barikatlar kuruldu. Yaşamak için, haklarımız için yürümemiz engellenmeye çalışılırken işkence ile gözaltına alındık. Darp edildik, hakarete uğradık, pandemi olmasına rağmen saatlerce gözaltı aracında polis şiddetiyle karşı karşıya kaldık”

Gözaltına alınan ve işkence gören 18 kişinin yargılanmak istendiğini belirten kadınlar, “Cevabımız net; sokaklarda olduğu gibi İstanbul Sözleşmesini mahkemelerde de savunmaya devam edeceğiz. Tek bir kişi daha eksilmemek, ölmemek, taciz-tecavüz korkusuyla yaşamamak için İstanbul Sözleşmesini geri kazanmaya ve etkin bir şekilde uygulatmaya kararlıyız. İstanbul Sözleşmesi Bizimdir, Vazgeçmiyoruz” dedi.

DURUŞMA 13 MAYIS'A ERTELENDİ

Duruşmaya yargılanan kadınların bir kısmı ve avukatları ile olay esnasında yaralandığı iddia edilen bir polis memuru katıldı. Duruşmada ifade veren kadınlar, kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi'ni savunmak için anayasal haklarını kullandıklarını ifade ederek, sözleşmenin kadınların yaşam güvencesi olduğunu ve yaşamı savunmak için orada bulunduklarını vurguladı. Duruşmada ifade veren polis memuru ise darp edildiğini iddia ederek, davada yargılanan 18 kişiden de şikayetçi olduğunu dile getirdi.

Kadınların avukatları ise yaşanan polis şiddetinin görüntülerini mahkemeye sundu. İfadelerin ardından karar veren mahkeme heyeti, görüntülerin incelenmesi ve eksik ifadelerin tamamlanması için davayı 13 Mayıs tarihine ertelendi.