İsrail'den Pfizer aşısı için kritik açıklama: Gerçek hayatta yüzde 95.8 koruyor

Nüfusunun yarıya yakınını korona virüsüne karşı aşılayan İsrail'de bugün normalleşme kademeli olarak başladı. İsrail Sağlık Bakanlığı, aşının gerçek hayatta kullanımında elde edilen verileri açıkladı. Buna göre Pfizer aşısı, hastalık riskini yüzde 95.8 oranında azaltıyor. Aşının,virüsün bulaştırılmasını da yaklaşık yüzde 90 oranında azalttığı tespit edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Nüfusunun yaklaşık yüzde 50'sini Covid-19'a karşı aşılayıp bugün yeniden açılmaya başlayan İsrail, Pfizer/BioNTech aşısının etkisi hakkında kritik açıklamalarda bulundu. İsrail Sağlık Bakanlığı, aşının gerçek hayatta kullanımında, hastalık riskini yüzde 95.8 oranında azalttığını açıkladı. İsrail'de yapılan araştırmalarda, Pfizer aşısının virüsün bulaştırılmasını da yaklaşık yüzde 90 oranında azalttığı tespit edildi.

ÖLÜMLERİ ÖNLEMEKTE YÜZDE 98 BAŞARI SAĞLADI

İsrail Sağlık Bakanlığı'nın bugün paylaştığı veriler, Pfizer aşısının her iki dozunu birden en az iki hafta önce olan kişiler üzerindeki araştırmaya dayanıyor. Buna göre, aşının gerçek hayatta Covid-19'a karşı etkisi hakkında şu veriler elde edildi:

* Pfizer aşısı, her iki dozu birden yaptıran kişilerde hastalık riskini yüzde 95.8 oranında azalttı; 

* Aşı, ateşi ve solunum sıkıntılarını engellemekte yüzde 98 oranında başarılı oldu;

* Hastalanan kişilerin hastaneye kaldırılmasını ve ölümleri önlemekte yüzde 98 başarı sağladı. Bu oran, aşının klinik denemelerinde yüzde 100 olarak açıklanmış; uzmanlar aşıların gerçek hayattaki etkinlik oranlarının her zaman için testlerdekinden daha düşük çıktığını vurgulamıştı. Pfizer aşısına dair İsrail'de, gerçek hayatta elde edilen veriler, aşı için büyük bir başarı olarak görülüyor.

'BULAŞI DA ENGELLİYOR'

İsrail'deki süreçte, aşılarla ilgili en çok merak edilen sorulardan birini yanıtlayacak ve pandeminin seyrini değiştirebilecek bulgulara da ulaşıldı. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı bir araştırmada, Pfizer aşısının asemptomatik vakalarda bulaştırmayı yüzde 89.4, semptomatik vakalarda ise yüzde 93.7 oranında azalttığı saptandı.

Kudüs İbrani Üniversitesi'nden moleküler biyoloji profesörü Michal Linial, "Bu, bulaşta çok büyük bir düşüş anlamına geliyor. Sadece aşılanan kişinin korunmakla kalmaması, aşının aynı zamanda bu kişinin çevresindekiler için de koruma sağlaması anlamına geliyor" dedi.

İSRAİL NASIL AÇILACAK?

Dünyanın en hızlı aşılama yapan ülkesi olarak öne çıkan İsrail, bugün ekonomisini kademeli olarak açmaya başladı. Ülkenin yaklaşık yarısının aşılanmasına paralel olarak alınan karar uyarınca, dükkanlar herkese açık olacak. Spor salonu ve tiyatro gibi merkezler, sadece aşı yaptırmış veya hastalığı geçirip bağışıklık kazandığı varsayılanlar için açılacak.

Sosyal mesafe tedbirleriyse sürecek; ibadethanelerde sayı yarıya indirilecek; eğlence yerlerinde dans etmek yasak olacak.

İsrail, 9 milyonluk nüfusunun yüzde 45'inden fazlasını aşılamış durumda. (DIŞ HABERLER)