İslami Cihad komutanı öldürüldü, Gazze'de gerilim arttı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında İslami Cihat Hareketi komutanlarından Teysir el-Caberi öldürüldü. Farklı noktalara düzenlenen saldırılarda 10 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail'in, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda İslami Cihad Hareketi'nin silahlı kolu Kudüs Seriyyeleri'nin komutanlarından Teysir el-Caberi ve 7 kişinin daha öldürüldüğü, 44 kişinin yaralandığı açıklandı. Devam eden saldırılarda ölü sayısı 10'a, yaralı sayısı da 55'e yükseldi. Filistinli örgütler de Gazze'den İsrail'e roketler fırlatarak saldırılara karşılık verdi.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, Al Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında hareketin önde gelen isimlerinden Teysir el-Caberi'nin öldürüldüğünü söyledi.

İsrail ordusu, İslami Cihad Hareketi' komutanlarından Teysir el-Caberi'nin kaldığı binayı vurdu. (Fotoğraf:AA)

 

Teysir el-Caberi'nin kaldığı binanın İsrail tarafından bombalandığı belirtildi. Binada yaşayan bir kişi, “Yeni öğle yemeği yemiştik ve çocuklarım oynuyordu. Yaşadığımız binada aniden büyük bir patlama olunca kaçtık. Bina sivillerle dolu olduğu için şok olduk. Tahliye edilen çok sayıda yaralı gördüm" dedi.

İslami Cihad Hareketi'nden yapılan açıklamada, saldırıya karşılık verileceği vurgulandı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail'in Gazze'ye saldırılarında aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 8 Filistinlinin öldüğünü, 44 kişinin yaralandığını duyurdu.

Yediot Ahronot gazetesine konuşan İsrailli bir ordu yetkilisi, Gazze Şeridi'ne saldırıda İslami Cihad üyesi 15 kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

İsrail ordusu da abluka altındaki Gazze Şeridi'nde bazı hedefleri vurduğunu açıkladı. Ordu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Şafak" olarak isimlendirilen saldırı kapsamında, "Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketi kaynaklı tehditler karşısında ordunun Gazze'yi vurduğu" ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail cephesinde de Gazze Şeridi çevresindeki 80 kilometreye kadar uzanan alanda "özel durum" ilan edildiği aktarıldı.

Sosyal medyada, Gazze içindeki bazı yerlerin hedef alındığı ve dumanların yükseldiği görüntüler paylaşıldı.

SALDIRILAR DEVAM ETTİ, ÖLÜ VE YARALI SAYISI YÜKSELDİ

Teysir el-Caberi'nin öldürülmesinin ardından da İsrail'in saldırıları devam etti. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılarda ölenlerin sayısının 10'a, yaralı sayısının da 55'e yükseldiğini aktardı. 

Anadolu Ajansı'nın görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail'in savaş uçaklarıyla bugün öğleden sonra Gazze Şeridi'ndeki farklı noktalara başlattığı saldırılar sürüyor. Savaş uçakları, son olarak Gazze'nin Şucaiyye Mahallesi'ne düzenlediği hava saldırısında bir motosikleti hedef aldı.

TEYSİR EL-CABERİ'NİN DE ARALARINDA OLDUĞU 4 KİŞİ İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Gazze Şeridi'ndeki yüzlerce Filistinli, İsrail'in hava saldırılarında hayatını kaybeden 4 kişi için cenaze töreni düzenledi. Hazreti Ömer Camisi'nde kılınan cenaze namazlarının ardından cenazeler naaşı kent mezarlığında toprağa verildi.

Toprağa verilen 4 Filistinlinin arasında İslami Cihad Hareketi komutanlarından Teysir el-Caberi de bulunuyordu.

FİLİSTİNLİ ÖRGÜTLER: SALDIRILARA KARŞILIK VERECEĞİZ

Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas, yaşanan gerginlikten İsrail'in sorumlu tuttu. Yazılı açıklama yapan Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "İsrail, Gazze'deki Filistin direnişine karşı tırmanışı başlattı ve yeni bir suç işledi. İsrail bunun bedelini ödemeli ve tüm sorumluluğu üzerine almalıdır" dedi.

Berhum, "Filistin direnişi tüm askeri kolları ve gruplarıyla bu savaş için birleşti ve sözünü tüm gücüyle söyleyecek. Bu durumun bu şekilde devam etmesini kabul etmek artık mümkün değil. Filistin direnişi, sahip olduğu her şeyle halkımızı savunacaktır ve işgalci İsrail'i tüm savaşlarda olduğu gibi hezimete uğratacaktır" ifadelerini kullandı.

Gazze'de Fetih Hareketi dışında Filistinli örgütlerin askeri kanatlarını barındıran Filistin Direniş Grupları Ortak Odası da yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, İsrail'in saldırısına karşılık verileceği belirtilerek, Gazze'ye başlattığı saldırının sonuçlarından İsrail'in sorumlu olduğu ve İsrail'in Filistin halkının direnişini kıramayacağı vurgulandı.

İSRAİL ORDUSU, YAKLAŞIK 25 BİN YEDEK ASKERİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanlığının kapsamlı bir şekilde yedek askerlerin göreve çağrılması yönündeki kararı onayladığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın, farklı birliklerden yaklaşık 25 bin yedek askerin göreve çağrılması yönünde orduya talimat verdiği aktarıldı.

'YÜKSEK KOMUTA ODASI' KURULDU

İsrail Genelkurmay Başkanlığının orduya "olağanüstü durum" haline geçmesi emri verdiği ve bu çerçevede "Yüksek Komuta Odası" kurulduğu aktarıldı.

Orduya bağlı özel kuvvetlerin ve topçu birliklerinin Gazze Şeridi içindeki İslami Cihad'a ait hedefleri vurduğu bildirildi.

Haaretz gazetesine konuşan üst düzey askeri kaynak, Gazze'den saldırılara "bir karşılık beklediklerini" ve "operasyonun zaman alacağını" söyledi.

İsrail ordusu, gün içinde yaptığı açıklamasında ülkenin kuzeyindeki birliklerini ve zırhlı birliklerini Gazze sınırına kaydırdığını duyurmuştu.

GAZZE'DEN İSRAİL'E ROKETLER FIRLATILDI

İsrail'in saldırılarına karşılık Gazze'den de İsrail'e roketler fırlatıldı.

Konuya dair İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in güneyi ve merkez bölgelerinde saldırı sirenleri çaldığı belirtildi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Tel Aviv kentinde de sirenler çaldı.

Roketlerin birçoğunun İsrail'in hava savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından havada vurulduğu görüldü.

İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, atılan roketlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail'in saldırıları ve Teysir el-Caberi'yi öldürmesine karşılık, Gazze Şeridi'nin çevresi, Tel Aviv ve merkezdeki şehirlere doğru 100 roket fırlatıldığı belirtildi.

Gazze'den roket fırlatılmasının ardından İsrail yeniden Gazze'ye hava saldırısı düzenlendi.

Ne olmuştu?

İsrail askerleri, 1 Ağustos'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde İslami Cihad Hareketi'nin yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almış, çıkan çatışmada 1 Filistinli ölmüştü.

İsrail ordusu, Saadi'nin gözaltına alınmasının ardından olası bir misilleme endişesiyle abluka altındaki Gazze çevresinde alarm seviyesini üst düzeye çıkarmıştı.

Bu kapsamda ordu birlikleri, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim bölgelerini birbirine bağlayan ana yolları kapatmış, Gazze semalarında onlarca insansız hava aracı uçurulmuştu.

Son 4 gündür devam eden süreçte Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı da kapalı tutuluyordu. (DIŞ HABERLER)