İsrail ve BAE'den yeni anlaşma: 'Savaş kapasiteli' insansız deniz aracını birlikte üretecekler

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden, silah üretiminde yeni bir ortaklık açıklaması geldi. İki ülke, ortaklaşa olarak hem askeri hem ticari amaçlarla kullanılacak insansız deniz aracı üretecek.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın girişimiyle ve Abu Dabi'ye F-35 karşılığında diplomatik ilişkilerini normalleştiren İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), silah üretimindeki ortak adımlarını ilerletiyor. İki ülkenin devlet silah şirketlerinin, denizaltı savar savaşı yürütme kapasitesi bulunan insansız deniz araçları üreteceği açıklandı. İnsansız deniz araçları, askeri amaçların yanı sıra ticari olarak da kullanılabilecek.

HANGİ ALANLARDA KULLANILACAK?

İki yılda bir düzenlenen Dubai Havacılık Fuarı'nın son gününde açıklanan anlaşmaya göre, BAE devlet iktisadi teşekkülü EDGE Teknoloji Grubu ile İsrail Havacılık ve Uzay Sanayisi IAI, '170 M' adı verilecek, gelişmiş modüler insansız gemiler tasarlayacak. Hem ticari hem askeri amaçlarla kullanılması planlanan gemilerin yarı ve tam otonom şekilde çalışması, denizaltı tespiti ve denizaltı savar savaşı gibi misyonları yerine getirmesi öngörülüyor. İnsansız deniz araçlarının aynı zamanda istihbarat, keşif, izleme, mayın tespiti ve temizlemesi gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

'HEM UÇAK GEMİSİ, HEM ENERJİ PLATFORMU'

İnsansız gemilerin, belirli hava araçları için bir tür uçak gemisi olarak da tasarlanacağı belirtildi. Açıklamaya göre, insansız gemiler ticari açıdan da petrol ve doğalgaz sondajı amacıyla üretilebilecek. Ortak proje çerçevesinde, platformun tasarımının BAE'de yapılacağı, İsrail'in otonom kontrol sistemini üreteceği belirtildi.

Projeye ne kadar sermaye ayrıldığı veya üretimin ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor. 

İki firma mart ayında da, gelişmiş bir İHA savunma sistemini ortak olarak geliştirme kararı aldı. (DIŞ HABERLER)