İsrail polisi, Şeyh Cerrah eylemcisi Filistinli ikiz kardeşleri gözaltına aldı

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin zorla evlerinden çıkarılmaması için dünya çapında İsrail'e karşı kampanya yürüten ikiz kardeşler gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılmasına karşı protestoların yüzü haline gelen ikiz kardeşler Muna ve Muhammed el Kurd'u gözaltına aldı. Ailenin Şeyh Cerrah'taki evine bu sabah düzenlenen baskında, 23 yaşındaki Muna el Kurd kelepçelenerek götürüldü. Hakkında gözaltı kararı bulunduğu belirtilen Muhammed el Kurd de karakola teslim oldu.

Muna'nın babası Nebil el Kurd, Filistin haber ajansı WAFA'ya yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'teki Filistinlilerden çocuklarına destek olmalarını istedi. Kızının tutulduğu polis merkezinin önünde toplanma çağrısı yapan Nebil el Kurd, "Şimdi sizin sıranız. Herkes, Kudüs ve Filistin'i savunması için elinden geleni yapsın. İsrail, Kudüs'teki sesleri kısmak istiyor. Ancak sesimiz daha da gür çıkacak" dedi.

İsrail polis sözcüsü ise gözaltıların, 'iki kardeşin son dönemde Şeyh Cerrah'ta patlak veren isyana katıldıkları şüphesi' nedeniyle alınan mahkeme kararı sonucu yapıldığını savundu. 

İkiz kardeşler Muna ve Muhammed, Şeyh Cerrah'da yaşayan Filistinlilerin evlerinden tahliye edilip yerlerine Yahudi yerleşimcilerin yerleştirilmesi planlarına karşı protestolarda dünya çapında tanınır hale gelmişti. Sosyal medyada 1,2 milyon takipçisi bulunan Muna, yaptığı paylaşımlarla Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşanan hukuksuzlukları ve İsrail polisinin aşırı güç kullanımını başta Filistin olmak üzere tüm dünyaya duyurmaya çalışıyordu.

Muna ve kardeşi Muhammed'in de aralarında bulunduğu Filistinli aktivistler, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşananları duyurmak için Twitter'da #SaveSheikhJarrah (Şeyh Cerrah'ı kurtarın) etiketiyle bir kampanya başlatmış ve bu etiket kısa sürede dünya gündemine girmişti. (DIŞ HABERLER)