İspanya'da rapçi Hasel'in tutuklanmasına karşı protestolar sürüyor

İspanya'da rap sanatçısı Pablo Hasel'in, şarkıları ve sosyal medya paylaşımlarında 'terörizmi yücelttiği' ve 'Kraliyet Ailesi'ne hakaret ettiği' gerekçeleriyle hapse atılmasını protesto eden göstericiler ile polisler karşı karşıya geldi. Barcelona'da işletmelerin zarar gördüğü, araçların ve çöp konteynerlerinin ateşe verildiği kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya'da 'terörizmi yüceltme' ve Kraliyet Ailesi'ne hakaret suçlamalarıyla hapse atılan Katalan rap sanatçısı Pablo Hasel'in serbest bırakılması için düzenlenen gösterilerde, birçok kentte protestocular ile polisler karşı karşıya geldi. İfade özgürlüğü tartışmalarının gündemde olduğu İspanya'da, protestolar dördüncü gününü geride bıraktı.

BİRÇOK KİŞİ YARALANDI, BİR KADIN GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Katalonya bölgesinin başkenti Barcelona'da şiddet eylemlerinin arttığı belirtilirken, banka ve işletmelerin zarar gördüğü,  araçların ve çöp konteynerlerinin ateşe verildiği aktarıldı. Yetkililer, Katalonya'da yaklaşık 60 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gösterilerde birçok kişinin yaralandığı, Barcelona'da düzenlenen protestolarda bir kadının gözünü kaybettiği kaydedildi. 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TARTIŞMASI

Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan açıklamada terörle mücadele yasalarının, insanların gösteri yapma hakkını ihlal ettiği belirtildi. Örgütün İspanya temsilcisi Esteban Beltran, "İspanya elbette ifade özgürlüğüne sahip bir ülke ancak buna yönelik tehditler var" dedi. 

Asıl adı Pablo Rivadulla Duro olan Hasel'in 2018'de hakkında verilen kesinleşmiş hapis cezası için 12 Şubat'ta polise teslim olması gerekiyordu. Polis, 15 Şubat'ta Hasel'in kendisini kapattığı, önünde barikat kurulan Lleida Üniversitesi rektörlük binasına baskın düzenledi. Hasel'in burada tutuklanmasıyla Barcelona ve diğer Katalan şehirlerinde protestolar başladı.

'FAŞİST KURUMLARA KARŞI ÖFKE PATLAMASI'

Hasel 'terörizm övgüsü, monarşi ve devlet kurumlarına iftira' suçlamaları sonucunda dokuz ay hapis cezası almıştı. Radikal sol çizgisiyle bilinen rapçinin tutuklanması, İspanya'da ifade özgürlüğüyle ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi. Hasel, çarşamba günü protestoları "İspanya'nın faşist kurumlarına karşı bir öfke patlaması" diye niteledi. İspanyol müzisyen tweetleri ve şarkı sözlerinde polisi eylemci ve göçmenlere işkence etmekle ve onları öldürmekle suçluyordu. (DIŞ HABERLER/BBC Türkçe)