İspanya'da rapçi Hasel için protestolar sürüyor: 107 gözaltı, 82 yaralı

İspanya’da Katalan rapçi Pablo Hasel’in 16 Şubat’ta tutuklanmasının ardından başlayan protestolar 6’ncı gününde devam ediyor. Gösterilerde toplamda 107 kişinin gözaltına alındığı, 82 kişinin yaralandığı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya'da hakkında "Teröre destek vermek" ve "Kraliyet ailesine hakaret etmek" suçlamalarından 2 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan rapçi Pablo Hasel, 16 Şubat'ta Katalonya Özerk Bölgesi'ndeki Lleida Üniversitesi'ne sığınmış, polis baskını ile tutuklanmıştı.

Hasel’in serbest bırakılması talebiyle başlayan protestolar, ülkenin farklı kentlerinde 6’ncı gününde devam ediyor. 

Katalonya bölgesinin Barselona, Girona ve Lleida gibi büyük kentlerinde yoğunlaşan gösteriler, bugün Bask bölgesinin bazı şehirlerinde de yapıldı.

Barselona'da Ulusal Polis Merkezi'nin önünde nöbet tutan polis memurlarına taş ve şişeler ile saldıran göstericilere polis, göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etti.

Göstericiler kent merkezindeki bazı dükkanların camlarını kırdı, sokaklarda çöp bidonlarını ve oluşturdukları barikatları ateşe verdi.

Polis kaynaklarından İspanyol basınına yapılan açıklamada, Katalonya'daki gösterilerin 6 günlük bilançosunda 107 kişinin gözaltına alındığı, 82 kişinin yaralandığı bildirildi. Gözaltındakilerin büyük çoğunluğu çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakıldı. (AA)