İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf istifa etti

27 Mart 2023'te seçim yarışını kazanan İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf istifa etti. Yusuf, halefi seçilene kadar görevine devam edeceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri Hamza Yusuf, istifasını duyurdu. Yusuf'un, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasından yeterli desteği alamayacağı gerekçesiyle istifa etmeye hazırlandığı öne sürülmüştü. Yusuf, Edinburgh'da yer alan başbakanlık resmi konutu Bute House'da düzenlediği basın toplantısında halefi seçilene kadar görevine devam edeceğini söyledi.

Yusuf'un istifası, partisi SNP ile Yeşiller Partisi arasındaki güç paylaşımı anlaşmasını geçen hafta perşembe günü bitirdikleri açıklamasının ardından geldi. SNP ile Yeşiller Partisi, emisyon hedeflerindeki anlaşmazlık sonrası 3 yıldır süren koalisyonu bozma kararı almıştı. 

SNP lideri Nicola Sturgeon'ın istifası sonrası başlayan liderlik yarışını 27 Mart 2023'te kazanan Yusuf, iki gün sonra yemin ederek 29 Mart'ta resmen görevine başlamış ve "İskoçya'nın ilk Müslüman başbakanı" olmuştu. Babası Pakistanlı olan ve 1960'larda İskoçya'ya göç eden Hamza Yusuf'un annesi ise Kenya'da Güney Asyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

KOALİSYON NEDEN BOZULDU?

Hamza Yusuf'un İskoç Yeşiller Partisi ile güç paylaşımını sona erdirme kararı, SNP'nin 2030 iklim hedeflerini ve toplumsal cinsiyet politikalarını rafa kaldırma kararının ardından geldi. Hükümetin kararına tepki gösteren Yeşiller, Yusuf'u "gelecek nesilleri satmakla" suçladı.

Yeşiller Partisi'nin SNP ile iktidarda kalıp kalmama konusunda oylama yapması bekleniyordu. Ancak Yusuf cuma günü, 2021'de yapılan seçimin ardından iki parti tarafından imzalanan anlaşmanın feshedildiğini duyurdu. Yaptığı açıklamada Yeşiller Partisi'ne hükümete katkılarından dolayı teşekkür eden Yusuf, koalisyonun İskoç hükümetine istikrar sağlamak için oluşturulduğunu, ancak "anlaşmanın artık parlamentoda istikrarı garanti etmediğini" söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)