İSKİ, Boğaz için 36 milyon liralık yatırım yapacak

İSKİ, Üsküdar'da Boğaz'a atıksu girişini engelleyecek çalışma başlattı. Çalışma ile dört noktadan, doğrudan İstanbul Boğazı'na ulaşan atıksular kesilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşu İSKİ, Üsküdar'ın sahil kesiminde zemin şartları ve trafik yoğunluğu nedeniyle yıllardır yapılamayan altyapı çalışmaları kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Vaniköy Mahallesi arasındaki 4 noktadan, doğrudan İstanbul Boğazı'na ulaşan atıksuları kesecek çalışmayı başlattığını açıkladı. 

Çalışmaya ilişkin bilgi veren İSKİ Genel Müdür Raif Mermutlu, "Beylerbeyi İstavroz tünelinde toplanacak bütün atıksular, Küçüksu Ön Arıtma Tesisi’ne aktarılacak. İstanbullular hatırlarlar; Kurban Bayramlarından sonra Boğaz'da istenmeyen görüntüler oluşurdu. İşte bu tünel vasıtasıyla, bölgedeki 4 noktadan Boğaz'a ulaşan atıksular, arıtma tesisine aktarılarak bu görüntüler ortadan kaldırmış olacak" dedi.  

Çalışmalar kapsamında, 3,2 metre çapında ve 600 metre uzunluğunda tünel ile toplam da 1.400 metre uzunluğunda atıksu hattı yapılacak. Çalışmalar tamamlandığında yağmur suları denize aktarılırken, atıksular ise Küçüksu Beylerbeyi tüneli vasıtasıyla Küçüksu’daki atıksu arıtma tesisine iletilecek. Toplam 36 milyon lira maliyetindeki çalışmaların ekim ayı sonunda tamamlanması planlanıyor. (HABER MERKEZİ)