IŞİD'in esir aldığı altı Ezidi kadın dokuz sene sonra kurtarıldı

Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad, IŞİD'in 2014 yılında kaçırdığı kadınların Erbil'e götürüldüklerini ve psikolojik destek aldıklarını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - IŞİD'in 2014'te esir aldığı kadın ve çocuklardan altısı dokuz senenin ardından kurtarılarak Erbil’e götürüldü. Ezidi Soykırımı'ndan kurtulmuş isimlerden biri olan Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, kadınların 2014'te Suriye ve Irak'ta esir alındığını açıkladı.

PSİKOLOJİK DESTEK ALIYORLAR

Artı Gerçek'in aktardığına göre, haberi 'Nadia'nın Girişimi' (Nadia's Initiative) isimli vakfının internet sitesinden ve Twitter hesabından duyuran Murad, kadınların ailelerine kavuşmak üzere uçakla Erbil'e götürüldüklerini ve psikolojik destek aldıklarını belirtti. 

Murad, esir alınan Ezidi kadınların kurtarılması için bir ofis kuran Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani'ye teşekkür etti. Türk yetkililere de teşekkür eden Nadia Murad, Ankara'nın kurtarma operasyonunda ne gibi bir rol oynadığını aktarmadı.

'KAÇIRILAN KADINLARI EVE DÖNDÜRMELİYİZ'

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Kaçırılan ve köleleştirilen Ezidi kadın ve çocukların kurtarılması devam eden bir insani kampanya ve bu altı kadının yaklaşık dokuz sene sonra aileleriyle yeniden bir araya gelmesi, daha fazlasının da bulunabileceği yönünde bize umut veriyor. Hala kayıp olduklarını bildiğimiz diğer kadın ve çocukları aramaya devam ediyoruz. Bu uğraşta uluslararası ortaklardan yardım istiyoruz. Kaçırılan kadınları eve döndürebiliriz ve döndürmeliyiz."

6 BİNDEN FAZLA EZİDİ ESİR ALINDI

IŞİD'in Ağustos 2014'te Irak'taki ilerlemesi ve çok sayıda kenti ele geçirmesi sırasında birçok güvenlik gücü bölgeden çekilmişti. IŞİD üyeleri bu tarihte Şengal'deki köylere saldırmış, 6 binden fazla Ezidi'yi esir almıştı. Örgüt çoğu erkek binlerce kişiyi kurşuna dizmiş, binlerce kişi Şengal Dağı'na ve Türkiye sınırına kaçmıştı. Birleşmiş Milletler, 2016 yılında yaptığı açıklamada yaşananları 'soykırım' olarak adlandırdı. IKBY parlamentosu da 3 Ağustos’u 'Ezidi Soykırımı Günü' olarak ilan etti. Son olarak Almanya, Ezidi Soykırımı'nı tanıdı. (DIŞ HABERLER)

Etiketler IŞİD Erbil Ezidi IKBY