IŞİD Mahmur'a saldırı düzenledi, 7 Peşmerge ve 3 sivil öldü

IŞİD, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Başkenti Musul yakınlarındaki Mahmur'un köylerine saldırı düzenledi, 7 Peşmerge ile 3 sivil öldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Terör örgütü IŞİD, Irak'ın kırsal bölgelerine saldırılar düzenlemeye devam ediyor. 

Rudaw'ın haberine göre, IŞİD Musul'a bağlı Mahmur ilçesinin Hadircice köyüne saldırdı. Kardeş olan 3 köylünün öldürüldüğü saldırının ardından bölgeye hareket eden Peşmerge kuvvetlerine de pusu kurdu.

Peşmerge Komutanı Nejat Hule,  Karaçuğ bölgesine bağlı Nazikend köyünde çıkan çatışma sonucu 7 Peşmergenin öldüğünü belirtti.

IŞİD'in 27 Kasım'da Süleymaniye'nin Kifri ilçesinin Kuleco bölgesindeki saldırısında 5 Peşmerge ölmüş, 4 Peşmerge yaralanmıştı. Yaralananlardan durumu ağır olan 1 Peşmergenin, kurtarılamadığı açıklanmıştı.

29 Kasım'da Kifri ilçesine düzenlenen saldırı sonucunda ise 1 Peşmergenin öldüğü, 3 Peşmergenin yaralandığı belirtilmişti.

ŞİD, Haziran 2014'te Musul, Salahaddin ve Enbar'ın tamamını, Diyala ve Kerkük kentlerinin de bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler, yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

IŞİD'in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar'ın kırsal bölgelerindeki saldırıları devam ediyor. (AA)