İşçilerden zam protestosu: Çalışarak zengin olmayı geçtik, giderek daha yoksul olduk

Zamları ve hayat pahalılığını protesto eden Durden Plastik Fabrikası işçileri, “Biz çalışarak zengin olmayı geçtik, giderek daha yoksul, giderek daha az kazanır olduk. Yeter artık” dediler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bilecik'te, Türk-İş'e bağlı Petrol-İş'in örgütlü olduğu Durden Plastik Fabrikası'nda işçiler bugün, fabrika bahçesinde yaptıkları eylemle enerji ve temel tüketim mallarına gelen zamları protesto etti.

Asgari ücretteki vergi muafiyetinin zamlarla eridiğini söyleyen iş yeri baş temsilcisi Taner Özker, “Asgari ücrete getirilen vergi istisnası temel gıda maddelerine yüklendi, asgari ücret daha işçilerin eline geçmeden eridi. Yaşanan ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki olağandışı dalgalanmalarla birlikte, barınma ve gıda başta olmak üzere temel tüketim maddelerine gelen zamlarla emekçilerin hayatı katlanılmaz hale geldi” diye konuştu.

'TÜİK DAHİ DURUMUN VAHAMETİNİ GİZLEYEMİYOR'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Özker, “Hükümet ile birlikte ısmarlama istatistik yayımlayan TÜİK dahi mevcut durumun vahametini gizleyemiyor. TÜİK’in yayımladığı enflasyon oranları emekçilerin mevcut durumunu gözler önüne seriyor. Asgari ücretin açlık sınırının bile altında kaldığı ülkemizde, hükümetin emekçilere sunduğu tek çözüm yemeyin, giymeyin, gezmeyin, okumayın oldu” dedi.

'YETER ARTIK'

“Biz halkız, bizler, ülkemizin emekçileriyiz. Her türlü zenginliği biz yaratıyoruz” diyen Taner Özker, şöyle devam etti:

“Pandemide herkes evinde otursun dediniz, ama bizi hariç bıraktınız. Sokağa çıkmak yasak dediniz, bizi muaf tuttunuz. Zorunlu haller dışında çalışmak yasak dediniz, bizi çalışmaya mecbur ettiniz. Biz zaten çalışmaya, ülkemizi kalkındırmaya, ülkemizi çok daha zengin hale getirmeye gönüllüyüz. Biz çalışmaktan, üretmekten korkmayız. Bugün geldiğimiz noktada, biz çalışarak zengin olmayı geçtik, giderek daha yoksul, giderek daha az kazanır olduk. Yeter artık.”

'ZAM ÜCRETLERİMİZE YANSIMADAN DOĞAL GAZA, ELEKTRİĞE ZAMN GELDİ'

Asgari ücret zammı maaşlarına yansımadan pek çok şeye zam geldiğini hatırlatan Özker, “Asgari ücrete görülmemiş artış yapılacak dediniz, daha artış ücretlerimize yansımadan elektriğe, doğal gaza, akaryakıta, köprü ve tünel geçişlerine, buğday ve arpaya yapılan büyük zamlarla asgari ücretteki artışı daha şimdiden yok ettiniz. Kamu işçilerinin, memurların ve emeklilerin ücret ve maaş artışını daha yürürlüğe girmeden geri aldınız” ifadelerini kullandı. (ANKA)