İş ilanı yöntemiyle dolandırıcılık

İş ilanına başvuru için 900 lira isteyen dolandırıcılar Edirne Belediyesi'nin dikkatini çekti. Belediye personel aramadığını açıklayarak 'dikkatli olun' uyarısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uzun süreli işsizlerin sayısı ise 1 milyon 252 bin kişiye ulaşırken internet üzerinden paylaşılan iş ilanlarına başvuranlardan '900 lira yatırılması halinde müracaat alınacak' denilerek dolandırıcılık yapılıyor. Herhangi bir il, ilçe adı verilmeden ''Belediyemizde....'' ibaresi ile yayımlanan ilandaki telefon numarasını arayanlara nereden aradıkları soruluyor, kişinin söylediği kente göre o yerden şoför alımı yapılacağı söyleniyor. 

İlanlar üzere açıklama yapan Edirne Belediyesi, vatandaşlardan ilanlara itibar etmemelerini istedi. Edirne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ''Belediyemize müracaat eden bir vatandaşımız, sosyal medyada yapılan bir paylaşım üzerine ilgili telefon numarasını aradığında kendisine Edirne Belediyesi’ne iki şoför alınacağı ve 900 lira yatırması halinde müracaatının alınacağının söylendiğini, kendisinin de bunu yatırdığını belirterek konu hakkında bilgi istemiştir. Kendisine belediyemizin bu yönde bir personel alımı olmadığı belirtilmiştir. Yapılan incelemede söz konusu paylaşımla karşılaşılmıştır.

Paylaşımda belediye adı belirtilmediği, ancak arayan kişilere önce hangi ilden aradığının sorulduğu, ondan sonra da o ilin belediyesine alım yapılacağının bildirildiği tespit edilmiştir. Bunun dışında çok sayıda vatandaşımız da söz konusu paylaşımla ilgili belediyemizi arayarak konu hakkında bilgi istemiştir. Edirne Belediyesi’nin böyle bir personel ilanı ve alımı yoktur. Yapılan paylaşımın bir dolandırıcılık konusu olduğu değerlendirilmektedir. Bu nedenle de konu ilgili paylaşımla birlikte emniyete intikal ettirilmiştir. Vatandaşlarımızın, bu ve bunun gibi paylaşımlara asla itibar etmemesini, aksi takdirde mağduriyet yaşayabileceklerinin bilinmesini önemle rica ederiz" ifadeleri yer aldı. (HABER MERKEZİ)