İrlanda Jimnastik Federasyonu'ndan 'ırkçılık' açıklaması: Kabul edilemez

İrlanda Jimnastik Federasyonu, 2022 yılında çocukların yarıştığı jimnastik oyunlarında Siyah bir çocuğa madalya verilmemesi hakkında açıklama yaparak konunun ağustosta çözüme kavuşturulduğunu duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İrlanda Jimnastik Federasyonu, 2022’de çocukların yarıştığı jimnastik oyunlarında Siyah bir çocuğa madalya verilmemesi konusunda açıklama yaptı. Federasyon, olayın soruşturulduğunu ve olaya sebep olan yetkiliden çocuk ve ailesine özür iletildiğini duyurdu.

DHA'nın haberine göre, sosyal medyada milyonlarca kez izlenen bir videoda, İrlanda’da 2022 yılında yapılan jimnastik oyunlarında çocuk jimnastikçilere madalya verilirken sırada bulunan Siyah bir çocuğun pas geçilmesi ‘İrlanda’da ırkçılık’ yapıldığı konusunda sert eleştirilere neden olmuştu. Bunun üzerine 22 Eylül Cuma günü açıklama yapan İrlanda Jimnastik Federasyonu dolaşımdaki videodan bilgileri olduğunu, bu konuda şikayet aldıklarını ve ağustos ayında bu konuyu çözüme kavuşturulduğunu duyurdu.

'YETKİLİ KASITLI OLMADIĞINI VURGULADI'

Federasyondan yapılan açıklamada, “Şikayette, etkinlikte görevlilerimizden birinin ırkçı davranışlarda bulunduğu iddia ediliyordu. E-postayı aldıktan sonra konuyu araştırdık. Jimnastik İrlanda, derhal aile ile temasa geçerek endişelerini dile getirdi ve konunun araştırıldığı konusunda güvence verdi" ifadeleri kullanıldı.

Federasyonun açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"İlgili yetkilinin kimliğini tespit ettik ve söz konusu kişiyi şikayet konusunda bilgilendirdik. Söz konusu görevli, yaşananların kabul edilemez olduğunu tamamen kabul etmiş ancak bunun kasıtlı olmadığını vurgulamıştır. İlgili görevli, hatanın farkına vardıktan sonra derhal hatayı düzelttiklerini ve ilgili yarışmacının Oyun Alanından ayrılmadan önce madalyasının kendisine takdim edilmesini sağladıklarını söyledi.

Yetkili ayrıca, dürüst bir hata olarak nitelendirdikleri bu durumdan dolayı derin üzüntü duyduklarını ifade etmiş, yarışmacı ve ailesinden şahsen özür dileme fırsatı talep etmiştir. Bu talep başlangıçta reddedilmiştir. Yarışmacı ve ailesine, kimliği tespit edilen kişi tarafından yazılı bir özür sunulmuştur.” (DIŞ HABERLER)