Irkçı lider Kuran yaktı, Hollanda'nın Ankara büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Irkçı Edwin Wagensveld, Lahey kentinde yaptığı eylemde Kuran yırttı. Olayın ardından Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hollanda'da ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Lahey kentinde yaptığı eylemde Kuran yırttı. Olayın ardından Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

'LANETLİYORUZ'

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"İsveç’in ardından bu kez Hollanda’da yaşanan ve kutsal değerlerimize hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylem, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa’da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır.

Bu eylemler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef almakta; ayrıca birarada barış içinde yaşama kültürünü zedelemektedir.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir.

Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasını, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirleri hayata geçirmesini bekliyoruz." (HABER MERKEZİ)