İran'da dördüncü dalga: 10 günlük kapanma ilan edildi

İran, artışa geçen korona virüsü vakalarının önüne geçmek için ülkenin büyük bir bölümünde 10 günlük kapanmaya gitti. Kısıtlamaların, 31 eyaletin 23'ünü etkileyeceği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran devlet medyası, korona virüsü salgında yaşanan dördüncü dalganın etkisini kırmak için bugünden itibaren ülkenin büyük bir kısmında 10 günlük kapanmaya gidileceğini duyurdu. İran Sağlık Bakanı Yardımcısı ve Korona Virüsüyle Ulusal Mücadele Kurulu Sözcüsü Ali Rıza Reisi’nin açıklamasına göre 10 günlük kapanma, 31 eyaletin 23’ünde geçerli olacak. 

Vakaların çoğunun, ilk örneklerine İngiltere'de rastlanan korona virüsü varyantından kaynaklandığını aktaran Reisi, 257 kent ve kasabada 'kırmızı alarm' ilan edildiğini söyledi. "Maalesef bugün resmi olarak dördüncü dalga başladı" diyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, vakalardaki artışa 'Irak'tan İran'a sıçrayan İngiltere varyantının' sebep olduğunu ifade etti. 

Restoranların yalnızca paket servis için açık olacağı, zaruri olmayan işletmelerin 10 gün süreyle kapalı kalacağı ve 'kırmızı' kategorideki kentlere giriş-çıkışların yasaklanacağı belirtildi. 

İran Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, geçtiğimiz hafta günlük ortalama 20 bini aşkın vakanın kaydedilmesiyle, Covid-19 vakalarının sayısı 2 milyonu, ölü sayısı ise 64 bini aştı. (DIŞ HABERLER)