İran: Mahsa Jîna Amini darptan değil, hastalıktan öldü

İran'da ahlak polisi tarafından darp edildikten sonra ölen Mahsa Jîna Amini için hazırlanan adli tıp raporunda Amini'nin ölüm nedeninin darp değil, hastalıkları olduğu öne sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran Adli Tıp Kurumu,  başörtüsü yasağına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından darp edildikten üç gün sonra ölen Mahsa Jîna Amini ile ilgili raporunda, genç kadının ölümünün, "başına, hayati organlarına ve vücuduna darp sonucu değil, beyin hipoksisinin neden olduğu çoklu organ yetmezliğinden" kaynaklandığını açıkladı.

AA'nın haberine göre hastane belgelerine, beyin ve akciğer taramasına, otopsi sonuçlarına ve patoloji testlerine dayanılan raporda, Amini'nin başına ve uzuvlarına aldığı darbelerden değil, beyin hipoksisinin neden olduğu çoklu organ yetmezliğinden öldüğü ifade edildi.

Raporda, 22 yaşında hayatını kaybeden Amini'nin 8 yaşındayken beyin ameliyatı geçirdiği ve buna bağlı olarak beynin hipotalamus ve hipofiz bezinde adrenalin ve tiroid bozukluğu olduğu ifade edildi. Genç kadının bu nedenle hidrokortizon, levotiroksin ve desmopresin ilaçları kullandığı bildirildi.

Amini'nin "altta yatan hastalıkları" nedeniyle gözaltındayken fenalaştığı kaydedilen raporda, "İlk kritik dakikalardaki etkisiz kalp solunum resüsitasyonundan dolayı ciddi hipoksiye maruz kaldı ve bunun sonucunda beyin hasarı oluştu" ifadeleri yer aldı. Mahsa Amini'nin ailesi ise kızlarının herhangi bir sağlık sorununun olmadığını söylemişti.