İran, BM Kadın Birimi'nden çıkarıldı

İran, kadın hakları ihlalleri nedeniyle BM Kadın Birimi'nden çıkarıldı. Tahran yönetimi, kararı 'ABD'nin siyasi girişimi' olarak niteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran, kadın haklarına ilişkin ihlalleri nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi'nden ihraç edildi. BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC), İran'ın, 2022-2026 döneminin geri kalanı için BM Kadının Statüsü Komisyonundan (CSW) "derhal yürürlüğe girecek şekilde çıkarılması" yönünde ABD tarafından hazırlanan kararı oyladı.

AA'nın aktardığıan göre, 54 üyeli ECOSOC'da 29 üye ülke karar lehine oy verirken Rusya ve Çin de dahil olmak üzere 8 üye aleyhte oy kullandı. 16 üye ülke ise çekimser kaldı. 45 üyeli BM Kadının Statüsü Komisyonu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ve kadınların güçlendirilmesi için faaliyet yürütüyor.

'MEMNUNİYET VERİCİ BİR ADIM'

ABD'nin BM Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, kararın 'İranlı kadınlar ve sivil toplumdan gelen çağrılara cevap niteliğinde olduğunu' kaydetti. İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Direktörü Louis Charbonneau da, "İran'ın BM Kadının Statüsü Komisyonundan çıkarılması, İran yönetimini kadınlara ve kız çocuklara yönelik uzun süredir devam eden ayrımcılık ve zalimlik geçmişinden sorumlu tutmaya yönelik memnuniyet verici bir adım" dedi.

İRAN'DAN TEPKİ

İran, "kadın hakları ihlalleri" nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonundan çıkarılma kararının "siyasi saiklerle" alındığını savunarak ABD yönetimini suçladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin 2011'den bu yana iki dönemdir üye olduğu BM'deki Kadının Statüsü Komisyonundan çıkarılmasına tepki gösterdi. 

Kenani, ABD'nin "siyasi girişimi" olarak nitelediği kararı, "hukuki dayanaktan yoksun ve BM tüzüğüne aykırı" kabul ettiklerini belirterek kınadıklarını aktardı. Kararın, "uluslararası kurumların gelecekte suistimal edilmesinin yolunu açacağına" kaydeden Kenani, "ABD'nin İran'a karşı bu taraflı tavrı, uluslararası kurumlarda tek taraflı siyasi talepler dayatma ve seçim prosedürünü yok sayma girişimidir" değerlendirmesinde bulundu.

İranlı Sözcü, "ABD'nin İran'ı istikrarsızlaştırmaya yönelik kapsamlı ve uzun vadeli çabalarda bulunduğunu ve uyguladığı tek taraflı yaptırımlarla kadınlar başta olmak üzere İran ulusunun haklarını ağır şekilde ihlal ettiğini" ifade etti. Kenani, karara destek vermeyen ve lehte oy kullanmayan ülkelere teşekkür etti. (DIŞ HABERLER)