İran-Azerbaycan gerilimi: Tahran, deprem yardımını kabul etmedi

Azerbaycan hükümetinin, Hoy depreminin ardından İran'a yardım teklif ettiği ancak Tahran hükümetinin öneriyi reddettiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tahran yönetimi, Azerbaycan'ın, İran'ın Hoy kentinde meydana gelen depremde zarar görenler için yardım önerisini geri çevirdi. AA'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Azerbaycan hükümeti, Hoy depremi sonrasında İran'a yardım önerdi. Tahran yönetimi, Azerbaycan'ın yardım önerisini kabul etmedi.

İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Hoy kentinde 28 Ocak'ta 5,8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Azerbaycan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı bölgede deprem nedeniyle resmi kayıtlara göre 1500 ev hasar görmüştü. Sosyal şebekelerde depremzedelerin İran devletinden hiçbir yardım almadıkları ve soğuk havada dışarıda kaldıklarına ilişkin görüntüler paylaşılmıştı.

Ne olmuştu?

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği'nin dışındaki koruma noktasına, 27 Ocak'ta silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonucu, Büyükelçiliğin Güvenlik Müdürü Orhan Askerov'un hayatını kaybettiği ve 2 kişinin ise yaralandığı duyuruldu.

Saldırının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı terör eylemi şeklinde niteleyerek, "Bu terör eyleminin bir an önce soruşturulmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik misyonlara terör saldırısı kabul edilemez" demişti.

Tahran Büyükelçiliği'nin personeli ile aileleri, saldırı sonrası tahliye edilerek Bakü'ye getirilmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, şu ifadeleri kullanmıştı: "Cumhurbaşkanımız, zor bir karar da olsa Tahran Büyükelçiliğinin tahliye edilmesi kararını aldı. Herhangi bir ülkede büyükelçiliğin faaliyetini, diplomatik faaliyeti durdurmak sorumluluk gerektiren bir karardır. Fakat büyükelçilik personelimizin güvenliğinin sağlanması açısından İran'a ümidimiz ve itimadımız yoktur."

Tahliyenin ardından ise Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına İran'a gitmemeleri uyarısında bulundu. Açıklamada, Azerbaycan vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İran'ı ziyaret etmemeleri, ziyaret edenlerin ise çok dikkatli olması tavsiye edildi. (DIŞ HABERLER)

Etiketler İran deprem Azerbaycan