Irak'tan Dersim'e gelen çiftte Delta varyantı tespit edildi

Irak'tan tatil için memleketine gelen Dersimli H.C. ve Irak uyruklu eşi E.A.F.A.'da, Delta varyantı tespit edildi. Çift ile beraber yolculuk yaptıkları otobüsteki 50 yolcu karantinaya alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVARIrak’ta yaşayan Dersimli 64 yaşındaki H.C. ve Irak uyruklu eşi 40 yaşındaki E.A.F.A., tatillerini geçirmek üzere Dersim'e gelmek için önce uçakla İstanbul’a buradan otobüsle Erzincan’a sonra da Pülümür ilçesine bağlı Aktik köyüne geldi. Vücutlarında kırgınlık hisseden çift, Tunceli Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Çiftten ve onları hastaneye götüren sürücüden alınan numunede, Delta varyantı tespit edildi.

Bunun üzerine Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, geniş çaplı filyasyon çalışması başlattı. Çift ile uçakta yanlarında oturan kişi ve otobüsteki yolcular dahil toplam 52 kişi, evlerinde karantinaya alındı. Çift, köy dışındaki tek hanede yaşadığı için köyün karantinaya alınmadığı, sağlık durumlarının ise ağır olmadığı öğrenildi.

20 GÜNLÜK KARANTİNA

Tunceli Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, salgına karşı aşının önemini vurgulayıp, ”20 günlüğüne evlerinde karantinaya alındı. Uçak ve otobüs seyahatlerinde temaslı olduğu kişiler de tespit edildi. 50 kişi, tedbir amaçlı karantinaya alındı. Şu anda sağlık durumları iyi. Salgın için en önemli unsur aşıdır. Bu nedenle insanlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Delta varyantının yayılmaması için çift doz aşı, maske ve 2 metre mesafe önem taşıyor” dedi.

DİYARBAKIR'DA 10 KATLI BİNAYA KARANTİNA KARARI

Diyarbakır'da bulantı ve yüksek ateş belirtileri üzerine korona virüsü testi yapılan 6 bloklu sitedeki 10 katlı binada yaşayan 8 kişinin sonucu pozitif çıktı. Bina, çevresi güvenlik şeridiyle kapatılarak karantinaya alındı. Polis ise binaya giriş ve çıkış yapılmaması için nöbet tutmaya başladı.

Ordu'nun Ünye ilçesine İnkur Mahallesi Armutlu Küme Evleri mevkisi, korona virüsü önlemleri kapsamında karantinaya alındı. Damyeri Mahallesi de daha önce karantinaya alınmıştı. (DHA-HABER MERKEZİ)