Irak Başbakanı Kazimi: 292 kişinin öldüğü Bağdat saldırısının planlayıcısı yakalandı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, 2016 yılında Bağdat'ın Karrada bölgesinde düzenlenen ve 292 kişinin ölümüne neden olan saldırının planlayıcısının yakalandığını duyurdu.

Mustafa el-Kazımi
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, 2016 yılında başkent Bağdat’ta bir alışveriş merkezine düzenlenen bombalı saldırının planlayıcısını yakaladığını açıkladı.

Mustafa el-Kazımi, Twitter hesabından konuya dair yaptığı açıklamada 292 kişinin öldüğü, 250 kişinin yaralandığı saldırıyı planlayan IŞİD militanı Gazvan ez-Zevbai’nin yakalandığını açıkladı.

Kazımi şunları yazdı: "Ülke dışında gerçekleştirilen yorucu bir istihbarat takibinin ardından Gazvan ez-Zevbai (Ebu Ubeyde Bağdad) gözaltına alındı. Halkımızın kanını döken iş birlikçilerini ortaya çıkarmak milli görevimizdir."

Irak istihbarat yetkilileri ise aylardır takip ettikleri Zevbai’nin adını açıklamadıkları yabancı bir ülkede yakalandığını ve iki gün önce Irak’a getirildiğini belirtti. Zevbai’nin yakalanmasında adı açıklanmayan bir yabancı ülkenin de işbirliği yaptığı kaydedildi.

29 yaşındaki Zevbai Amerikalılar tarafından yakalanıp 2008’e kadar yaptığı Cropper hapishanesinde yattığında El Kaide üyesi idi ama sonra IŞİD’e katıldı.

Ebu Ubeyde takma adını kullanan Zevbai’nin birçok bombalı saldırı planladığı belirtildi.

Irak geçen ay benzer bir operasyonla IŞİD liderlerinden Sami Casim’i yakalamıştı. (AA/ AjansBizim)