İnterpol: Can Dündar için yeni başvuru yok

Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebiyle ilgili konuşan İnterpol yetkilisi, daha önce aldıkları talebin reddedildiğini, Türkiye'den bu yönde yeni bir talep de gelmediğini söyledi.

İnterpol, Dündar hakkında daha önce yapılan başvuruyu reddetmişti.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Can Dündar için Türkiye'den daha önce aldıkları talebi reddettiklerini açıklayan bir İnterpol yetkilisi yeni bir başvuru olmadığını belirtti.

Euronews'ten Kaan Samar’a konuşan İnterpol yetkilisi, "Daha önce Can Dündar ile ilgili alınan kırmızı bülten talebi İnterpol Genel Sekreterliği tarafından reddedildi. 9 Haziran tarihi itibariyle İnterpol'e bildirilmiş yeni bir kırmızı bülten talebi yok. Yeni talep geldiğinde, bu özel bir birim tarafından incelenecek. Bu birim, İnterpol üyesi Türkiye'nin tüm kırmızı bülten taleplerini, kurumun kuralları çerçevesinde gözden geçiren bir birim" dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve "casusluk" suçlamalarından MİT TIR'ları davasından ayrılan dosyası kapsamında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar vermişti. Yakalama emri kapsamında da uluslararası polis teşkilatı İnterpol'den kırmızı bülten çıkarılması için talepte bulunulması da kararlaştırıldı.

Daha önce MİT TIR'ları davası kapsamında Can Dündar için kırmızı bülten talep edilmişti. İnterpol, bazı ülkelerin kırmızı bülteni "siyasi muhalifleri susturmak amacıyla" kullanarak suistimal ettiği gerekçesiyle başvuruların hepsini kabul etmiyor.