İnsan ve Özgürlük Partisi: Parti kurma hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz

İçişleri Bakanlığı'nın engellemelerine tepki gösteren İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez, “Parti kurma hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Menice Gülmez, Van'da açıklama yaptı. Fotoğraf: MA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), parti kuruluşlarına çıkarılan engellere ilişkin açıklama yaptı. Van'da parti binasındaki açıklamada PİA Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez konuştu. 

Sürekli "yetkili kişi yok" gerekçesiyle oyalandıklarını belirten Gülmez, partilerinin kuruluş başvurusu yaptığı tarihten bugüne kadar ülkede 32 partinin kurulduğunu aktardı.  
İçişleri Bakanlığı'nın sadece kendilerini görmezden geldiğini ifade eden Gülmez, "PİA inançlı, Kürt milletinin bağrından çıkmış, gücünü halkın değerlerinden alan, her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı dik durmuş, kimseye biat etmemiş ve kimseye borçlu olarak kurulmamış bir partidir. Kendilerine biat eden siyasi partilerin kurulmasına hiçbir engel çıkarmayan zihniyet, bağımlılığı reddeden partinin varlığından rahatsız olduklarını göstermişlerdir. Parti kurma hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bakanlığı bu hukuksuz tavrınızı düzeltmeye, bu hukuksuz ambargoyu bir an evvel sonlandırmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

'DEVLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNE AYKIRI'

İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya da Diyarbakır'daki basın toplantısında, 2018 yılında İçişleri Bakanlığı’na kuruluş başvurusunda bulunduklarını hatırlattı. Bakanlık yetkililerinin dilekçe ve gerekli diğer evrakların posta veya kargo şeklinde kendilerine yollamasını istediğini söyleyen Kaya, PİA’nın kuruluş dilekçesini ve gerekli diğer evrakların kargo ile yolladıklarını ancak aylarca kendi taraflarına hiçbir cevap gelmediğini belirtti. Kaya, partili arkadaşlarının birçok kez bakanlığa başvurduğunu, ama hiçbir muhatap bulamadıklarını ifade etti.  

İki yıllık bir aradan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine bir yazı geldiğini dile getiren Kaya, yazıda, "Başvurunuzun posta yolu ile yapıldığı anlaşılmıştır. Bu başvuru şeklinin de siyasi partilerin kuruluş yasasına aykırı olduğu için, bu nedenle başvurunuz ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı ve ayrıca parti programınızda Kürt meselesi ile ilgili değerlendirme ve çözüm önerilerinizin, Anayasa’nın 68'inci maddesine, devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı olduğu anlaşılmıştır" ifadelerinin her aldığını söyledi.

'YARIN TEKRAR BAŞVURACAĞIZ'

İçişleri Bakanlığı’na dün yeni bir kuruluş başvurusunda bulunmaya gittiklerini söyleyen Kaya, "Evraklarımızı teslim edebileceğimiz bir yetkili yine bulamadık. Biz bu çalışmalarımızı sürdürürken Bakanlık bahçesinde abartılı bir gözaltı timi polis ablukası ile karşı karşıya kaldık. Mesai bitimine kadar hiçbir yetkiliden sağlıklı bir bilgi alamadık" dedi. Kaya, yarın tekrar partilerinin kuruluşu için başvuruda bulunacaklarını açıklayarak, "Bize reva görülen bu durum; Anayasa, yasa, siyasi parti yasaları ve sivil vatandaşlıların siyasi ve sivil başvuru haklarını alenen bir gasp ve hukukun çiğnenmesidir" diye konuştu. (MA)