İnşaat Mühendisleri'nden Bakan Kurum'a 'takoz' yanıtı: Haklı çıkmaktan usandık

İnşaat Mühendisleri Odası, Bakanı Murat Kurum'un kendilerini Kanal İstanbul'a 'takoz olmakla' suçlamasına yanıt verdi: Bizler haklı çıkmaktan usandık, iktidar sahipleri haksız ithamlarından usanmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Montrö Bildirisi'ni Kanal İstanbul projesine yönelik bir tehdit olarak nitelendirdiği ve karşı çıkanları suçladığı açıklamasına İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç yanıt verdi. 

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç yazılı açıklamasında, Bakan Kurum'un kendilerini "hadsiz" ve "takozcu" olarak nitelendirdiğini belirtti. Yüzgeç’in açıklaması şöyle:

'TERAZİMİZİN İBRESİ BİLİM VE ÜLKE YARARI'

"Bakan Kurum dün yaptığı bir açıklama ile Odaları ve Birliğimizi, kendi ‘dev projeleri’ne karşı çıkan 'hadsiz' ve 'takozcu' olarak nitelemiştir. Bakan Kurum`un sözleri kabul edilemez ve gerçeklerden uzaktır. Biz Anayasanın 135. Maddesi ve 6235 sayılı Yasanın yüklediği misyon gereği, mesleğin halk yararına ve genel menfaatlerin gözetilerek yürütülmesi sorumluluğunu almış bir Kurumuz. Toplum yararını gözetmek bizler için sadece mesleki-örgütsel değil aynı zamanda vicdani ve ahlaki bir sorumluluktur. Bakan Kurum bizleri dev projelerine 'takoz' koymakla suçluyor! Bizler projeleri devliğine veya cüceliğine göre değil, faydasına veya zararına göre değerlendiririz. Bizler bu projelerin doğaya, topluma, kentlere ve ülkeye katkısına bakarız. Verebileceği hasarları değerlendiririz. Bizim terazimizin ibresi her zaman bilim ve ülke yararını gösterir.  Bizler haklı çıkmaktan usandık fakat iktidar sahipleri haksız ithamlarından usanmadılar.

'DEPREME ODAKLANILMASINI TALEP EDİYORUZ'

Bizler, siyasetçilerin de doğru kararlar alması için çabalamaktayız. Gün gelip de Sn. Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi 'biz bu kente ihanet ettik' dememeleri için mücadele ediyoruz. Bizler Kamu Özel İş Birliği kapsamında yapılan 'dev projelerin' sonucunda, dünyada başka örneği olmayan ve havayolu ulaşımından bile pahalı otoyolları konuşuyoruz. Yine gün gelip de bundan sonra 'Kamu Özel İş birliği Projeleri için Kanun çıkaracağız' denmemesi için uyarıyoruz. Bizler, ülkenin önündeki en büyük sorunlardan biri olan Deprem konusunda somut adımlar atılmasını, kısıtlı olan kamu kaynaklarının doğru kullanılmasını ve İstanbul için depreme odaklanılmasını talep ediyorken, Kanal İstanbul projesinin konuşuluyor olmasından mesleğimiz adına hicap duyuyoruz." (ANKA)