İngiltere’nin Ruanda’ya göndermek istediği mülteciler açlık grevinde

İngiltere'nin Ruanda'ya göndermeyi planladığı mülteciler, gözaltı merkezlerinde açlık grevine başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye gelen mültecilerden bazılarının Ruanda'ya gönderilme planı tepki çekmeye devam ediyor. Ruanda'ya gönderileceklerine ilişkin resmi bildirim alan mülteciler, açlık grevine başladıklarını duyurdu. Gatwick Havalimanı yakınındaki Brook House gözaltı merkezindeki 17 kişi, yaşadıkları çaresizliği ve sıkıntıları BBC'ye anlattı.

MÜLTECİLERİN KARARA İTİRAZ HAKKI BULUNMUYOR

Mülteciler, kendilerine verilen gönderilme kararının detaylarını da paylaştı. 1 Haziran tarihli bir belgede, sığınma başvurusu yapan kişinin bilgileri yer alıyor ve yakın zamanda Ruanda'nın başkenti Kigali'ye sevk edileceği bilgisi yer alıyor. Belgede, mültecinin bu karara itiraz hakkının bulunmadığı da bildiriliyor.

İngiltere'de hükümet, yasa dışı yollarla ülkeye girenlerden bazılarını Ruanda'ya gönderme doğrultusundaki kararını nisan ayında açıklamıştı. O zamandan beri karara hem muhalefetten hem de iktidar partisinin bazı öne çıkan isimlerinden çok sayıda eleştiri geldi.

RUANDA'YLA 120 MİLYON STERLİN DEĞERİNDE ANLAŞMA 

İçişleri Bakanı Priti Patel, İngiltere'den Ruanda'ya gönderilecek ilk grubun 14 Haziran'da hareket edeceğini belirtmişti. Mültecilerin gönderilmesine ilişkin Ruanda'yla yaklaşık 120 milyon Sterlin değerinde anlaşma yapıldığı da açıklanmıştı.

BBC ile konuşan bir kişi, beş günlük açlık grevi yapan 17 kişi arasında olduğunu aktardı. Yemek yemediklerini, açlık grevini şekerli su ile sürdürdüklerini, gardiyanların ise kendilerine şeker vermeyi kestiğini anlattı.

İngiltere'de ailesi bulunan ve Ruanda'ya gönderilmesi planlanan Ali, göç merkezindeki yetkililerin kendisini "yemek yemeye ve Ruanda uçağına sağlıklı binmeye" telkin etmeye çalıştıklarını söyledi. Gözaltı merkezindeki mülteciler, merkezde kameralı cep telefonlarının yasak olduğunu, yalnızca internetsiz telefonların kendilerine verildiğini belirtti.

SINIR DIŞI EDİLME BELGESİ YALNIZCA İNGİLİZCE HAZIRLANDI

Ruanda'ya gönderilme kararının iletildiği belge, 20 sayfa uzunluğunda ve yalnızca İngilizce olarak hazırlanmış. Bir bölümde ise, belgenin içeriğini açıklamak için tercümanın hazır bulunduğu bilgisi veriliyor. İki kişi, imzalamaları gereken belgeyle ilgili BBC muhabirinden bilgi istedi çünkü belgeyi okumaya yeterli İngilizceleri bulunmuyordu.

Toplamda kaç kişiye Ruanda'ya gönderilme kararının iletildiği açıklanmadı. Ancak Care4Calais adlı vakıf, geçen ay ülkeye gelen yaklaşık 100 kişiye kararın bildirildiğini tahmin ediyor. Care4Calais, 60'tan fazla kişiye konuyla ilgili destek sağlıyor.

'RUANDA'YA GİTMEKTENSE ÖLÜRÜM DAHA İYİ' 

Ülkesinde askere çağrılan Suriyeli bir mülteci, BBC muhabirine, "Ruanda'ya gitmektense ölürüm daha iyi" dedi ve şunları söyledi: "Ruanda'ya gönderilip orada beş yıllık oturum alacağımıza ilişkin haberleri gördüğümde kendime vurmaya başladım."

Brook House gözaltı evindeki açlık greviyle ilgili değerlendirmesini istediğimiz İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Merkezdekilerin sağlığı ve refahına azami önem gösterdiklerini" ileri sürdü. İçişleri Bakanı Priti Patel, Ruanda'ya mültecilerin gönderilmesi planının ertelenmesi için gösterilen çabalara rağmen, plana sadık kalacaklarını söyledi. Ancak göçmenlik yasalarıyla ilgili çalışan Avukat Steven Galliver-Andrew, hükümetin 14 Haziran planını uygulamayacağını, Ruanda'ya mülteci gönderilmesine olanak tanıyan yasanın 28 Haziran'da yürürlüğe gireceğini söyledi. (BBC Türkçe)