İngiltere'den 'Hamas terör örgütüdür' kararı

İngiltere Filistinli siyasi örgüt Hamas'ı terör örgütü olarak kabul etti. Londra daha önce sadece Hamas'ın askeri kanadını terör örgütü olarak görüyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere hükümeti bugünden itibaren geçerli olmak üzere Gazze Şeridi'nde yönetimde olan Filistin siyasi yapılanması Hamas'ı 'terör örgütü' ilan etti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre İngiltere daha önceki değerlendirmelerinde Hamas'ın sadece silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nı bu kapsama almıştı. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel artık Hamas'ın bütünüyle 'terör örgütü' olarak tanımlandığını açıkladı Patel "Hamas terör eylemleri düzenliyor, bu eylemlere katılıyor, eylemleri hazırlıyor ve teşvik ediyor. Aşırılığa hoşgörü gösterirsek, bu güvenliğin temelini sarsacaktır" dedi.

SEMBOLLERİ DE SUÇ SAYILACAK

İngiltere'nin Hamas'la birlikte 'terör örgütü' ilan ettiği grupların sayısı 78'e yükseldi. Hamas daha önce de Avrupa Birliği ve ABD başta olmak üzere çok sayıda dünya ülkesi tarafından "terör örgütü" ilan edilmişti. Hamas'ın tamamının Muhafazakar Parti hükümeti tarafından bu kapsama alınması, örgüte üye olmayı, destek çağrısı yapmayı ya da örgüte ait simgeleri kullanmayı giysileri giymeyi dahi İngiltere'de suç kapsamına alıyor. İngiltere'de bu suçlardan yargılanıp suçlu bulunanlar, 14 yıla kadar hapis cezası ve/veya para cezasına çarptırılabiliyor.

HAMAS 'SALDIRGANLARI DESTEKLEMEKLE' SUÇLADI

Hamas kararla ilgili açıklamasında İngiltere'yi, 'mağdurların aleyhine bir kararla saldırganları desteklemek' ile suçladı. İsrail ise kararı memnuniyetle karşıladı. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, "Bir terör örgütünün hiçbir kolu meşru olamaz ve bu suni bir ayrımdır" dedi. (Kaynak: BBC Türkçe)