İngiltere'den Ekvator Ginesi liderinin oğluna 'yolsuzluk sayesinde lüks yaşam sürme' yaptırımı

Ekvator Ginesi devlet başkanının oğlu ve başkan yardımcısı Teodoro Obiang'a İngiltere'den yaptırım kararı geldi. Gerekçe, Obiang'ın ülkesinde zimmetine geçirdiği paralarla lüks bir yaşam sürmesi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekvator Ginesi'nin adı yolsuzluklarla anılan Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo'nun oğlu ve başkan yardımcısı Teodoro Obiang Mangue'ye İngiltere'den yaptırım geldi. İngiliz hükümeti, oğul Obiang'a ülkesinde yolsuzluk yaparak zimmetine geçirdiği paralarla lüks bir yaşam sürdüğü gerekçesiyle yaptırım kararı aldı. Buna göre, Teodoro Obiang Mangue'ye seyahat yasağı getirildi ve İngiltere'deki mal varlıkları donduruldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab karara dair açıklamasında, Obiang'ın 'yolsuzluk içeren anlaşmalar ve rüşvet yoluyla, resmi maaşıyla uyum göstermeyen, müsrif bir yaşam sürdüğünü' söyledi. Yaptırım kararındaysa, Obiang'ın haksız şekilde elde ettiği milyonlarca dolarlık servetiyle lüks malikaneler ve özel jetler aldığı belirtildi. Obiang'ın Paris'teki 100 milyon dolarlık malikanesi, 38 milyon dolarlık özel jeti, lüks yatı ve aralarında Ferrari, Bentley ve Aston Martin marka araçların da bulunduğu lüks arabaları bu duruma örnek gösterildi.

İngiliz Dışişleri, Obiang'ın, Michael Jackson'ın eşyalarını koleksiyoner olarak toplamak için de para harcadığını, bu eşyaların arasında Jackson'ın Bad turnesinde giydiği 275 bin dolarlık taşlı eldivenlerin de bulunduğunu belirtti.

Obiang geçmişte de İsviçre ve Fransa'da benzer yaptırımlara maruz kalmıştı. 2016 yılında İsviçre hükümeti bir yolsuzluk soruşturması sonucunda lüks araba koleksiyonuna el koymuş, 2017'de de Fransa'da bir mahkeme tarafından kara para aklama ve zimmetine para geçirmekten suçlu bulunup üç yıl ertelemeli hapis cezasına çarptırılmıştı. Brezilya'da da 2018 yılında Obiang'ın heyeti üzerinde bulunan milyonlarca dolar nakit paraya el konmuştu. 

Ekvator Ginesi hükümeti, İngiltere'nin yaptırımları hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo'nun 1979'da iktidarı bir darbeyle ele geçirdiği Ekvator Ginesi son yıllarda petrol rezervleri sayesinde zenginleşmiş durumda. Ancak Dünya Bankası verilerine göre ülke nüfusunun yüzde 76'sı yoksulluk sınırında yaşıyor. (DIŞ HABERLER)