İngiltere'de Rishi Sunak başbakanlık için adaylığını resmen açıkladı

Başbakan Liz Truss'ın istifasının ardından eski maliye bakanı Rishi Sunak, Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin başbakanı olmak için adaylığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de eski maliye bakanı Rishi Sunak, 20 Ekim'de istifa eden Başbakan Liz Truss'ın yerini almak için parti içerisinde başlayan liderlik yarışına katılacağını resmen duyurdu. Sunak, Twitter'dan yaptığı açıklamada, İngiltere'nin "derin bir ekonomik krizle" karşı karşıya olduğunu belirterek, "Partimizin şimdi yapacağı seçim, gelecek nesil İngiliz halkının, öncekinden daha fazla fırsata sahip olup olmayacağına karar verecek" ifadelerini kullandı.

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin başbakanı olmak için adaylığını koyduğunu açıklayan eski Maliye Bakanı Sunak, AA'nın aktardığına göre, “Ekonomimizi düzeltmek, partimizi birleştirmek ve bunu ülkemiz için yapmak istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Liz Truss'ın istifasının ardından başlayan parti içerisindeki liderlik yarışına katılabilmek için bu kez adayların öncelikle en az 100 Muhafazakar Parti milletvekilinin desteğini alması gerekiyor. Rishi Sunak'ın adaylığını ilan etmeden önce en az 124 milletvekilinin desteğini aldığı, öte yandan, Sunak dışında resmen adaylığını açıklayan bir diğer isim Muhafazakar Partinin Meclis Grup Başkanı Penny Mordaunt'un ise 23 milletvekilinin desteğini aldığı biliniyor. Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 7 Temmuz'da parti liderliğinden istifasının ardından da liderlik yarışı için adaylığını koymuş fakat oylama sonucu Liz Truss karşısında yenilgiye uğramıştı.

Öte yandan, Dominik Cumhuriyeti'ndeki tatilini yarıda keserek İngiltere'ye dönen eski başbakan Boris Johnson, henüz resmi olarak adaylığını açıklamasa da liderlik yarışına katılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Covid-19 salgını sırasında Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen Johnson'ın, soruşturmanın sonucuna göre parlamentodan ihraç edilme ya da milletvekilliğinden atılma olasılığı da bulunuyor.