İngiltere'de polis yetkisini genişletecek tasarıya karşı protesto

İngiltere'nin Bristol kentinde, eylemleri kısıtlamak için polise yeni yetkiler verilmesini öngören yasa tasarısı protesto edildi. Barışçıl olarak başlayan gösterilerin daha sonra 'küçük bir azınlık tarafından şiddet içeren bir kargaşaya dönüştürüldüğü' belirtilirken, iki polisin yaralandığı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'nin Bristol kentinde, polisin protestolara müdahale yetkisini genişleten yeni yasa tasarısına karşı düzenlenen eylemlerde en az iki polis memurunun yaralandığı açıklandı. Protestocular, kent merkezindeki bir polis karakoluna girmeye çalıştı ve kalabalığın üzerine havai fişekler attı. 

Avon ve Somerset Emniyet Müdürlüğü, gösterilerin 'barışçıl protestolar' olarak başladığını ancak daha sonra 'küçük bir azınlık tarafından şiddet içeren bir kargaşaya dönüştürüldüğünü' söyledi. Açıklamada, iki polis aracının ateşe verildiği, bir polis karakolunda hasarın meydana geldiği, bir polis memurunun kolunun kırıldığı ve diğerinin de kaburgalarının kırıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Priti Patel olayları 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi. Patel, "Bir azınlığın haydutluğuna ve kargaşa yaratmasına asla müsamaha gösterilmeyecek. Polis memurlarımız, hepimizi korumak için kendilerini tehlikeye atıyorlar" dedi. Bristol'ın kuzeybatı bölgesinin İşçi Partili milletvekili Darren Jones da, yaşanan olayların "hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu" söyledi. Jones, "Barışçıl protesto eylemlere düzenleme hakkını polis araçlarını ateşe vererek veya binaların üzerine çizimler yaparak savunamazsınız" dedi.

EVERARD CİNAYETİNİN ARDINDAN GELEN DÜZENLEME

İngiltere'de 33 yaşındaki Sarah Everard, mart ayı başında akşam saatlerinde evine yürürken kaçırılarak öldürülmüş,  Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'nda görevli polis memuru Wayne Couzens resmen insan kaçırma ve cinayetle suçlanmıştı. Polislerin, Everard cinayetini ve kadına karşı şiddeti protesto etmek için toplanan kalabalığa saldırması ülkede tartışma yaratmıştı. Bu tartışmaların ardından hükümet kolluk kuvvetleriyle ilgili kapsamlı bir yasa hazırladı. Bu yasa içerisinde polisin kalabalık toplantı, gösteri ve eylemlerle ilgili yetkilerini somutlaştıran bazı düzenlemeler de yer alıyor.

Halihazırda geçerli olan düzenlemelere göre, polisin bir protesto eyleminin 'kamusal alanda ciddi kargaşa, mallara ciddi hasar veya toplumsal yaşamda ciddi bir kesinti' yaratabileceğini ortaya koyması halinde kısıtlayıcı birtakım önlemler almasına izin veriliyor. Getirilmesi planlanan yeni düzenlemelerle, polisin belli bir alanda gerçekleştirilen sabit eylemler için daha fazla koşul ortaya koyabilmesinin önü açılıyor. Tasarıyla polise eyleme başlama ve bitme saatine karar verme, gürültü sınırlaması getirme ve tek kişilik eylemlere bile söz konusu kuralları uygulama yetkileri veriliyor. (BBC Türkçe)