İngiltere'de 5 bin kişilik 'deneme' konseri: 'Herkesin omuzlarından yük kalktı'

En az 34 milyon insanın ilk doz Covid-19 aşılarını yaptırdığı İngiltere'nin Liverpool kentinde düzenlenen, mesafe ve maske kurallarının olmadığı 'deneme konserine' 5 bin kişi katıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 34 milyondan fazla kişinin Covid-19 aşılarında ilk dozu, en 15 milyonun ise ikinci dozu olduğu İngiltere'de pazar günü, normalleşme sürecinde etkinliklerin güvenli şekilde nasıl yapılacağını tespit etme amacıyla bir konser düzenlendi. Liverpool kentindeki konser, pandeminin başlamasından bu yana ülkede kapalı alanda gerçekleştirilen en büyük etkinlik niteliğinde ve 21 Haziran'dan sonra yaz festivallerinin nasıl yapılabileceğini anlamak amacıyla organize edildi. Sosyal mesafe ve maske kurallarının olmadığı konsere 5 bin kişi katıldı.

KONSER ÖNCESİ VE SONRASI TEST ŞARTI

Bilet alan herkesten, konserden bir gün önce test yaptırmaları istendi. Konsere test sonucu negatif olanlar alındı. Ayrıca izleyicilerden etkinlik günü ve etkinlikten beş gün sonra daha hassas sonuçlar veren PCR testlerini yapmaları istendi. Bilim insanları etkinlikte ayrıca izleyici hareketi ve etkileşimi, havalandırma, süre, yemek ve alkol tüketimi gibi faktörleri de inceledi.

Sefton Park'taki etkinlikte kapılar saat 16.30'da açıldı. 17.30'da kabinde indie marşları çalan DJ performansı sırasında insanlar yalnızca omuz omuza gelmedi, pek çok insan omuzlar üstüne de alındı. Liverpoollu müzisyen Zuzu'nun sahne çıkmasıyla birlikte büyük bir çığlık koptu.

Konserin ardından etkinliği değerlendiren sanatçı, "İnanılmaz biçimde duygusaldı. Gerçek değil gibiydi. Sanki bir uçaktan atlamak gibiydi. Kalbim küt küt atıyordu. Sahnede kendimi tuttum ama sahneden indikten sonra ağladığımı itiraf etmeliyim" diye konuştu. İki saatin ardından bu kez sahneye konserin ana grubu olarak Blossoms çıktı.

'HERKESİN OMUZLARINDAN AĞIRLIK KALKMIŞ GİBİYDİ'

Konsere gelen 19 yaşındaki Aneesa Habib, konseri "Normalden çok daha iyiydi" diye değerlendirdi. Arkadaşı 20 yaşındaki Joby Mathew ise insanlarla çevrili olmanın çok çılgınca olduğunu belirterek, "Konser inanılmazdı. Herkesin ortasında olmak, sadece dolaşmak... Kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu hissediyorsunuz" dedi. 21 yaşındaki Jack Young ise etkinlik hakkında 'herkesin omuzlarından bir ağırlık kalkmış gibi' benzetmesini yaptı.

Chloe isimli başka bir müziksever, konserle birlikte 'hayatta olduğunu yeniden hissettiğini' söylerken, 26 yaşındaki Alex Druce ise "Bir zamanlar sahip olduğumuz hayata geri dönmüş gibiydik. Yaklaşık iki yıldır bir kafes hayvanı gibiyiz" diye konuştu. Bazı izleyiciler ise kalabalığın içerisinde bir miktar endişe duyduklarını dile getirdi.

İKİ KULÜP ETKİNLİĞİ DE DÜZENLENDİ

Etkinlik büyük ölçüde güven verici oldu ve başarısı da yakın zaman içerisinde böyle konserleri yeniden görüp görmeyeceğimizi belirleme konusunda uzmanlara yardımcı olacak. Ayrıca deneyler kapsamında cuma ve cumartesi günleri Liverpool'da üçer bin kişinin katıldığı iki gece kulübü etkinliği de organize edildi.

Etkinlik organizasyonundan sorumlu olan Melvin Benn, konserler için her şeyiyle çok çalıştıklarını söyledi. Benn, "İnsanların 2019'dan beri özledikleri atmosferi yarattık. Katılanlar 'Kaçırdığımız şey buymuş' diye düşünecek" dedi. İngiltere'de 21 Haziran itibarıyla normalleşme sürecinin dördüncü ve son aşamasına geçilecek. Bu tarihte gece kulüpleri de yeniden açılacak.

Bu sene, Glastonbury Festivali gibi pek çok festival geçen yılki gibi iptal edildi. Bazı festivallerin akıbeti ise henüz belirsiz. Festivallerin kaderleri yalnızca tekil etkinliklerin güvenli yapılıp yapılmamasına bağlı değil. Organizatörler İngiliz hükümetinden, olası bir yeni Covid-19 salgınında, festivallerin uzun bir hazırlık süreci sonrası kısa süre önce yapılacak bir duyuruyla iptali halinde, zararlarının temini için güvence vermesini istiyor. Ancak hükümetin böyle bir adım atıp atmayacağı ise henüz net değil. (BBC Türkçe)