İngiltere aşı bakanı Zahawi: Virüsün 4 bin varyantı var

Korona virüsünün daha hızlı yayılan varyantları endişe yaratırken, İngiltere'de aşılamadan sorumlu bakan Nadhim Zahawi 'aşıların bu mutasyonlar karşısında etkisiz kalmasının çok düşük ihtimal olduğunu' söyledi. Zahawi, Covid-19'a yol açan virüsün dünya çapında 4 bin varyantı bulunduğunu, tüm aşı firmalarının da aşılarını varyantlara karşı geliştirmeye devam ettiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsünün geçirdiği mutasyon dünya çapında endişe yaratırken, İngiltere'de aşılamadan sorumlu bakan Nadhim Zahawi virüsün '4 bin farklı varyantı olduğunu' ve bütün aşı üreticilerinin aşılarını bu mutasyonlara karşı geliştirmeye çalıştığını söyledi.  

Zahawi, "Büyün üreticiler, Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve diğerleri, aşılarını yeni bir varyanta karşı hazırlıklı olduğumuzdan emin olmak için nasıl geliştireceklerini inceliyor. Şu an dünya çapında Covid'in yaklaşık 4 bin varyantı var" dedi. 

Bilim insanları virüslerim sürekli olarak evrim geçirdiğini ve bu değişimlerin çok azının virüsün davranışını kayda değer biçimde farklılaştırdığını vurgularken, İngiliz bakan da "Mevcut aşıların varyantlar üzerinde etkili olmaması çok düşük ihtimal" ifadelerini kullandı.

Sky News'a konuşan Zahawi, İngiltere'nin dünyanın en büyük genom dizilim endüstrisine sahip olduğunu söyleyerek, gerektiğinde doğru yanıtı verebilmek adına tespit ettikleri tüm varyantları bir kütüphanede tuttuklarını da söyledi. (DIŞ HABERLER)