İnfazı yakılan 29 yıllık tutukluya 9 yıl fazla ceza yazıldı

29 yıldır tutuklu Resul Baltacı hakkında, çıkmasına 1 yıl kala 2 dosya açıldı. Baltacı'nın 36 yıl olan cezası 45 yıla çıkarıldı. Avukatı, savcının kendini mahkeme yerine koyduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Düzce Çilimli T Tipi Cezaevi’nde tutulan Resul Baltacı, 12 Aralık 1992 tarihinde Batman’da tutuklandıktan sonra müebbet hapis cezası verildi. 29 yıldır cezaevinde bulunan Baltacı’nın tahliye olmasına 1 yıl kala hakkında “İnfaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokma” gerekçesiyle açılan iki ayrı dosyadan verilen kararlarla infazı, savcılık tarafından yakıldı. 

Baltacı’ya dair ilk dava koğuşunda yasaklı kitap bulundurduğu gerekçesiyle açıldı. Bu davada 10 ay hapsi istenen Baltacı’nın kaldığı koğuşta geçtiğimiz Mart ayında yapılan arama sırasında üzerinde 12 Eylül döneminde Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde ölen Kemal Pir ile Mazlum Doğan’ın fotoğraflarının yer aldığı bir kart bulundu.

SAVCILIK MÜDDETNAMESİ

Karta ilişki cezaevi idaresi tarafından hemen tutanak tutuldu. Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan müddetnameyle de Baltacı’nın infazı yakıldı. Müddetnamede, TMK'nin Cezaların İnfazı başlıklı 3'üncü bölümünde yer alan "Koşullu salıverme" başlıklı 17’nci maddesi 2’nci paragrafındaki “Tutuklu veya hükümlü iken firar veya ayaklanma suçundan mahkum edilmiş bulunanlar ile disiplin cezası olarak üç defa hücre hapsi cezası almış olanlar, bu disiplin cezaları kaldırılmış olsa bile şartlı salıverilmeden yararlanamazlar” ibaresine yer verilerek, Baltacı’nın tahliye (infaz yakılması) tarihine kadar ceza infaz kurumunda kalması yönünde karar verildi.

HATALI HESAPLAMA YAPILDI

Baltacı’nın avukatı Aslıhan Bulut, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen müddetnamede müvekkilinin 3 hücre cezası aldığı gerekçesiyle infazı yakıldığını ve koşullu salıverme süresinin uzatıldığını söyledi. Müebbet hapis cezasının süresi 36 yıl olması gerekirken müvekkiline 45 yıl olarak yazıldığını belirten Bulut, “Gerekçe gösterilen kanun maddesine göre, denetim süresi cezaevinde geçirdiği sürenin yarısı kadardır diyor. Ama bu denetim süresidir, cezaevinde geçirdiği süre olarak belirlenemez. Hatalı hesaplama yapılmış ve savcılık kendini mahkeme yerine koyup yeniden cezalandırma yapmaya çalışmış” dedi.

İnfaz hakimliğine itiraz ettiklerini kaydeden Bulut, henüz sonucun kendilerine ulaşmadığını söyledi.

HASTA TUTUKLU

Batman’da yaşayan ailesi, 29 yıldır cezaevinde olan Baltacı’nın uyduruk gerekçelerle cezasının uzatılmaya çalışılmasına tepki gösterdi. Kuruma kaçak sokulduğu ileri sürülen kartı 3 yıl önce cezaevine postaladıklarını ve üzerinde cezaevi idaresinin “görüldü” damgası bulunduğunu belirten ailesi, aynı zamanda hasta tutuklu olan Baltacı’nın cezaevinde kalmasının yaşamını riske soktuğunu ifade etti. Aile fertleri, yaşanan hukuksuzluğun derhal son bulmasını istedi.

14 YIL SÜREN YARGILAMA

Gözaltına alındığında bir ay boyunca işkence gören Baltacı, 14 yıl süren yargılama sonucunda müebbet hapse mahkum edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de Baltacı’nın başvurusunu kabul ederek 2006’da Türkiye’yi uzun süren yargılama sonucu Türkiye’yi tazminata mahkum etti. 29 yıllık tutukluğu boyunca birçok cezaevine istemi dışında sevk edilen Baltacı’nın ismi hasta tutuklular listesinde de yer alıyor. İleri düzey bel fıtığı, mide rahatsızlığı, göz problemi yaşayan Baltacı’nın, ayrıca sol ayak lifleri de koptu. (MA)