IMF'den derin resesyon uyarısı

IMF, korona virüsü salgınının etkisiyle küresel ekonominin derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Korona döneminde hükümetlerin açıkladığı mali paketlerin tutarı ise 20 trilyon doları buldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - IMF, 2020 yılına ait Yıllık Raporu'nu, 'Benzeri Olmayan Bir Yıl' başlığıyla yayımladı. 

Ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin olduğu vurgulanan raporda, ekonomik durgunluk, işsizlik, iklim değişikliği, teknoloji ve otomasyon, dijital para birimlerinin yükselişi, artan eşitsizlik ve borçla dünyanın her yerinden insanın hayatında derin değişikliklerin yaşandığı aktarıldı.

20 TRİLYON DOLARLIK MALİ EYLEM

Raporda, hükümetlerin salgının etkilerine karşı ekonomiyi desteklemek için 'cesur' adımlar attığı hatırlatılarak, yaklaşık 12 trilyon dolarlık mali ve 7,5 trilyon dolarlık parasal eylemin hayata geçirildiği ifade edildi.

Raporda, küresel ekonominin yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınının etkisiyle derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu da vurgulandı.

 

Raporda, IMF'nin 2020 mali yılında 49 düşük gelirli ülkeye 16,1 milyar dolarlık imtiyazlı finansman dahil 83 ülkeye 165 milyar dolarlık borç verdiği de belirtildi.

Raporda, 129 ülkenin de ekonomik gözetiminin tamamlandığı da aktarıldı.
(AA)

Etiketler IMF resesyon korona
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR