İmamoğlu: Toplu taşımada tolerans yapabiliriz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarla ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, "Belli çalışma zorunluluğu olan insanların özel bir belge ile bize başvurmaları halinde burada bir tolerans sağlanabilir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü tedbirleri kapsamında aylardır evden çıkamayan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarla ilgili dışarıya çıkabilmeleri için 'tolerans' sağlanabileceğini söyledi. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı, 2. TBM Kazı Başlama Töreni'nde konuşan İmamoğlu, "Toplu ulaşımda HES Kodu uygulaması başladı ancak bir kafa karışıklığı var. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü çalışan vatandaşlar var" ifadelerini kullandı. 

'ÖZEL BİR BELGE İLE BAŞVURSUNLAR'

Toplu ulaşımda 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanların toplu taşımada HES kodu uygulamasından yararlanamayacağını söyleyen İmamoğlu, 'Bu konuya bir netlik kazandırabilir misiniz?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Net olan şu, tabii hem bakanlığın hem valiliğin açıklaması ve talimatı var. Biz, bir nevi bu yönde sadece uygulayıcıyız. Açıklaması var, onu uyguluyoruz. Malum kısıtlılık dönemindeyiz. Bunun ne kadar süreceği konusunda da hiçbirimizin net bir bilgisi yok. Olamaz da çünkü bir hastalıkla mücadele ediyoruz. Burada muhtemeldir ki bir açıklama daha gerekiyor. Buna çalışıyordur pandemi kurulu, hıfzıssıhha kurulu. Nedir? Belli çalışma zorunluluğu olan insanların özel bir belge ile bize başvurmaları halinde burada bir tolerans sağlanabilir. Dediğim gibi uygulayıcıyız. Biz bir an önce toplu taşımayı kullanan herkesin HES kodu girişlerini yapıp, kartlarını ona göre yenileyip sisteme dahil olmalarını diliyoruz. Bu yönde de yoğun bir tanıtım, anlatım yaptık. bugün son gün ve pratik yöntemlerle, dijital ortamda bunu yapıyoruz. Umut ederiz ki bir an önce bütün vatandaşlarımız işlemlerini tamamlasın."

'TOPLU TAŞIMA KULLANIMI YÜKSEK'

HES kodu ile toplu ulaşım kartlarını eşleştiren kişi sayısının istenilen oranda olmadığını belirten İmamoğlu, "İstediğimiz oranda değil" diyerek şöyle devam etti: "Burada şöyle de bir durum var, vatandaşlarımızın büyük bir kısmı aslında dışarı çıkmıyor. Toplu taşıma kullanımı şu anda normal zamanın yüzde 50'leri seviyesinde. İnsanların kullanmama tercihinden de böyle bir ilgi göstermemeleri var diye düşünüyorum. Bir gerçeğin daha altını çizelim ki yoğun şekilde özel araç kullanım tercih ediliyor son dönemde. Sadece İstanbul'a dair değil, tüm dünyada böyle büyükşehirlerde. Bunun da etkili olduğunu düşünüyorum."

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da korona virüsü önlemleri kapsamında 15 Ocak 2021'den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm vatandaşların toplu taşıma kullanımının kısıtlandığı açıklanmıştı. (HABER MERKEZİ)