İmamoğlu tepki gösterdi, Soylu geri adım attı

İBB Başkan İmamoğlu, İstanbul Vakfı'na bağış toplama izni verilmemesini İçişleri Bakanı Soylu'yu işaret ederek tepki gösterdi. Kısa süre sonra bağış toplama izni verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vakfı'nın kurban bağışı toplamak için devletten izin talep ettiğini, ancak hiçbir gerekçe sunulmadan talebin reddedildiğini sosyal medya hesabından bir video yayımlayarak duyurdu. Bu videonun ardından bağış toplama izni verildi. Ekrem imamoğlu'nun tepki gösterdiği İçişleri Bakanı Soylu gazetecilerin sorusu üzerine "Ben dünyanın en kötü adamıyım" dedi.

Paylaştığı videoya "132 bin aileye bu kötülüğü neden yapıyorsunuz? Aklını, vicdanını, insanlığını yitirmemiş devlet görevlilerine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönmelisiniz" notunu düşen İmamoğlu, "İhtiyaç sahibi 132 bin ailenin evine bir kilo kıyma girmesine gönlü razı olmayan, onların bayramda yüzünün gülmesini istemeyen bir kişi var; o da İçişleri Bakanı" ifadelerini kullanarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. 

İmamoğlu, paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

KİŞİSEL İHTİRASLAR: Kıymetli vatandaşlarımız, bugün size üzülerek vicdanımı sızlatan bir konudan bahsedeceğim. Son derece hassas ve ulvi bu konuda bile kişisel ihtirasların devlet aklının nasıl önüne geçtiğini inanın anlayamıyorum. Birkaç gündür çok düşündüm ama sizlerle paylaşmayı değerli buldum.  Anlatayım ve lütfen beni dikkatle dinleyiniz. 90 yılında kurulan İstanbul Vakfı'nın amacı şudur; İstanbul'un ve İstanbulluların ortak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak. İşte bu amaçla vakfımız geçen yıl kurban bağışı toplamak için devletimizden izin istemiş ve bu izin verilmiştir. Yüzlerce hayırsever kurban ibadetini belediyemizin güvencesi ile bu şekilde yapmış ve bağışlar neticesinde İstanbul'da 132 bin 50 ihtiyaç sahibi ailemizin evine bir kilogramlık kavurma ve kıyma girmiştir.

ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ: Tüm dağıtım ve bağış hesabını da eksiksiz devletimize sunduk. Bu Kurban Bayramı'nda da bu ulvi amaçla yola çıktık. İstanbul Vakfı'mız yine devletimizden bağış toplamak için izin istedi. 27 Nisan gününden beri tam 2 ayı aşkın süredir bekletildi ve sonunda bu hayırlı yola çıkmamız için vakfımıza izin verilmedi. 'Hayır, sen kurban bağışı toplayamazsın' dendi. Hiçbir gerekçe yok. Bu kararı anlamakta güçlük çekiyoruz.  İnanın devletimizin pek çok kıymetli devleti yöneticisinin de bizim gibi düşündüğünü biliyorum.

BİR KİŞİ HARİÇ: Bir kişi hariç o da İçişleri Bakanı. İhtiyaç sahibi 132 bin ailenin evine bir kilo kıyma girmesine gönlü razı olmayan, onların bayramda yüzünün gülmesini istemeyen bir kişi var; o da İçişleri Bakanı. Şimdi bu tavrı anlamak mümkün mü? Geçen yıl izin verilen vakfın kusuru yok. Geçen yıl neyse bu yıl da aynısı uygulanacak. Neden? Allah aşkına neden? Bir cümle bile gerekçe yok. Ne var? Sadece bir kişinin kişisel ihtirası var. Ne yazık ki kini mi var, öfkesi mi var ya da başka bir hesabı mı var çözemiyorum.

132 BİN AİLEYE KÖTÜLÜK YAPIYORSUNUZ: Onun için birkaç gündür bu haberi alır almaz ne yapayım diye düşünüyorum. Bu kişinin kötülük ettiği ne benim ne de Büyükşehir Belediyesi. Ne benim siyasi geçmişim ne de partim ne de başka bir şey. 132 bin aileye bu kötülüğü yapıyorsunuz. Çok ama çok düşündürücü. Bu engellemeye rağmen ben yola çıkmayı istedim ama endişe duydum. Bu endişe ya da korku kimseden değil. Bağış almaya başlayınca daha önce olduğu gibi hesapların bloke edilebilecek olması. Onunla da mücadele ederiz ama bu sefer durum farklı. Bağışçı vatandaşlarımızın kurban ibadetlerini yerine getirememiş olması beni çok derinden düşündürdü. 

BU BİR KİŞİNİN KARARINI GÖZDEN GEÇİRMESİNİ İSTİYORUZ: Biz inançlı insanlarız. Tam da böyle bir engele vesile olmaktan elbette çok korkarız. Kimseyle kavga etme, dirsek savaşı yapmak bir derdimiz yok. Hala umutlu olmak istiyorum. Bu bir kişinin kararının gözden geçirilmesini ve devletimizin doğruyu bulmasını arzu ediyorum. Gelin, İçişleri Bakanı'nın 132 bin 50 ailemizi üzecek kararını ortadan kaldırtın. Devletimizin tüm birimlerine, kurumlarına, vicdan sahibi yöneticilerine sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, gelin inancımızın ve insanlığın yanında durun. Her şeyi siyasete bir şekilde karıştırmaktan vazgeçin. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İZİN HABERİ GELDİ

 İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü bu videonun yayınlanmasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yaparak iznin verildiğini şöyle duyurdu:

"Merkezi İstanbul’da faaliyet gösteren İstanbul Vakfı’nın Kurban Bayramı Yardım Toplama Kampanyası kapsamındaki izin talebi İstanbul Valiliğince tarafımıza iletilmiş olup, yapılan değerlendirmeler neticesinde uygunluk derecesinde söz konusu vakfın talebine izin verilmiştir."

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: DÜNYANIN EN KÖTÜ ADAMIYIM

Gazeteciler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya katıldığı bir programdan sonra Ekrem İmamoğlu'nun sözlerini nasıl değerlendirdiğini sordu. "Dünyadaki tüm kötülüklerin sahibi benim" diyen Soylu daha sonra gazetecilerden siyasete alet olmamalarını istedi. Gazeteciler, İmamoğlu'nun ithamları karşısında cevap hakkının doğduğunu ve birinci ağızdan yanıt almak istediklerini söyledi. Soylu "Ben dünyanın en kötü adamıyım" diyerek soruları yanıtsız bıraktı. (HABER MERKEZİ)