İmamoğlu: İBB Sözcüler Kurulu makamını kaldırdım

Ekrem İmamoğlu Atatürk Havalimanı'nın yıkımına ilişkin süren tartışmalara yönelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, "İBB Sözcüler Kurulu makamını kaldırdım" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Atatürk Havalimanı'nın yıkılması ve yerine millet bahçesi yapılacağına ilişkin "Şu anda bizim elde ettiğimiz rakamlara göre İstanbul Havalimanı'na yapılacak ek imalat 5 milyar Euro'nun üzerinde. Atatürk Havalimanı'nın mevcut değeri ise 4 milyar Euro'nun üzerinde. Bunun anlamı aslında hepimizin cebinden 10 milyar Euro'nun gitmiş olması" dedi.

İmamoğlu Türkiye'nin güncel şartlarda en pahalı borçlanan ülke olduğunu söyleyerek "Böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Eğer başka bir çıkarınız yok ise" dedi.

İMAMOĞLU: MURAT ONGUN YOL ARKADAŞIM

İBB Sözcüsü Murat Ongun'ın yürüttüğü İBB Sözcülüğü biriminin kaldırıldığı iddiaları sosyal medyanın gündemine oturdu. İmamoğlu, bu iddialara ilişkin ise "Murat Ongun benim yol arkadaşımdır. Başka görevleri vardır. Yine benim kararımla sözcülük makamını uygun görmüştüm. Siyasi rakiplerin de dezenformasyon çabasından dolayı sözcülük makamını kaldırdım. Ongun görevlerine devam ediyor" dedi.

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Acı olan şu İstanbul Havalimanı var artık bu bir realite. Bunu hiç kimse inkar etmiyor. Başlangıcından bugüne yapılan yanlışlar çok konuşuldu ama bugün mesele o değil. Bugün ülkemiz en pahalı borçlanan ülkesi. Türkiye riskli bir ülke. Risk puanı en yüksek ülkelerden biri. Bu yönüyle bu ihraca girerse yeterli talebi göremeyebiliriz diye buna cesaret edemeyen ülkede kamu kurumları özel kuruluşlar var. Bu bir gerçeklik. Türkiye'nin bu durumunda 10 milyarlarca Euro'yu çöpe atmasının ne anlamı var, kime kazancı var? İstanbul Havalimanı'nın şuursuzca ve fütursuzca taşınmasının bu şehre birkaç bedelinden bahsetmek isterim. Daha düne kadar bu bölgenin havalimanı etkisi altında turizm alanı ve özellikle ticari alanlarla planlanan noktalarda insanlar milyarlarca liralık yatırım yaptılar. Şu anda havalimanının yakın bölgesinde 50'nin üzerinde büyük yapılar oteller ne yazık ki boş. Daha düne kadar bu havalimanına göre gardını aldı insanlar. Ama bir anda bir karar veriliyor ve bir havalimanı yapılıyor. Bu havalimanına hala toplu taşıma ile gidemiyoruz. İki metro hattı yapılıyor. Bu metro hatlarının yeniden yapılmasının bile bu şehre bedeli milyarlarca Euro.

Ortak aklı hakim kıldığımız toplantılarda ortaya çıkan bir gerçeklik var. Şu anda bizim elde ettiğimiz rakamlara göre İstanbul Havalimanı'nın yapacağı ek imalat 5 milyar Euro'nun üzerinde. Atatürk Havalimanı'nın mevcut değeri ise 4 milyar Euro'nun üzerinde. Deniliyor ki biz burayı kullanmayacağız ve oraya 5 milyar Euro daha yatırım yapacağız ve tek bir havalimanına bunu taşıyacağız. Bunun anlamı aslında hepimizin cebinden 10 milyar Euro'nun gitmiş olması. Borçlanmakta ve borçlanırken de dünyanın en pahalı biçimiyle borçlanan ülkesiyken böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Eğer başka bir çıkarınız yok ise." (HABER MERKEZİ)