İmamoğlu: Değişimde yarın kimin ne rolde olacağının önemi yoktur

İBB Başkanı İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylığıyla ilgili, "İki parti görevini en iyi şekilde yapmakta. Bizim görevimiz İstanbul’a hizmet etmek" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Trabzon'a giderek bazı ziyaretlerde bulundu. İmamoğlu, kentte düzenlediği basın toplantısındaki cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili bir soru üzerine, "Değişime ihtiyaç vardır. Değişimde kimin ne rolde olacağının bir önemi yoktur. Önemli olan bu değişimi hazırlamaktır. İki parti görevini en iyi şekilde yapmaktadır. Bizim de şu an bir görevimiz var. Dünyanın en güzel kenti İstanbul’a hizmet etmek. 16 milyon İstanbullunun belediye başkanıyım" dedi.

İmamoğlu, Büyükada'daki Vapur İskelesi'nde Türkiye Gençlik Vakfı'na (TÜGVA) verilen alanın tahliyesine ilişkin valilikte bir toplantı yapıldığını belirterek, "Toplantının sonucu bana iletildi. Toplantının sonucu gereği İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya'nın beni arayacağı iletildi. Nezaketen valimiz beni arayana kadar basına bir bilgi vermeyi uygun görmüyorum" dedi.

Trabzon'a gelme nedeninin, Eylül 2020'de Covid-19 nedeniyle vefat eden İSTAÇ A.Ş. Genel Müdürü ve eski Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı ile Aralık 2020'de vefat eden Trabzonspor yöneticisi Özkan Sümer'in ailelerini ve kabirlerini ziyaret etmek olduğunu söyleyen İmamoğlu, Canlı adına Milli Eğitim Bakanlığı'na ait olacak Bilim Sanat Merkezi'ni Gümüşhane'ye kazandıracaklarını söyledi.

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle,

İKİ LOKOMOTİF SİYASİ PARTİ GÖREVİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAKTADIR: (Cumhurbaşkanlığı seçimleri) Benim tek konsantrasyonum İstanbul'a çok önemli hizmet yapan büyükşehir belediye başkanı olmak. Tabi ki siyasi liderler yorumlarını yapar, yollarını çizer, yönlerini ortaya koyar. Burada bizim elbette duyduğumuz, dinlediğimiz iki kıymetli ses vardır. Bir tanesi CHP Genel Başkanı, benim genel başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, bir tanesi de ittifak sürecinde özel bir rol üstlenen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener. Süreci onlar yönetiyorlar ve tabi ki onların 'dostlarım' diye tarifledikleri, mümkün olduğu kadar bileşeniyle kuvvetlenecek bir süreç olgunlaşmalı. Değişimde yarın kimin ne rolde olacağının önemi yoktur. Önemli olan bu değişimi hazırlamaktır. O bakımdan iki lokomotif siyasi parti, ben inanıyorum ki görevini en iyi şekilde yapmaktadır. Bizim de şu an tanımlı bir görevimiz var. Dünyanın en güzel kenti, Avrupa'nın en güzel kenti olan İstanbul'a hizmet etmek. 16 milyon İstanbullunun belediye başkanıyım. Duyurulur; Trabzon'un yetiştirdiği ilk İstanbul Belediye Başkanıyım.

NEZAKETEN VALİMİZ BENİ ARAYANA KADAR BASINA BİR BİLGİ VERMEYİ UYGUN GÖRMÜYORUM: Dün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yüz yüze bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmemizde hukukun masada görüşülmesi gerektiği fikrine karar verdik. Hukukun görüşülmesi adına benim temsilcilerimle, görevlendirilen vali yardımcısı ve valilik temsilcileri toplantı yaptılar. Toplantının sonucu bana iletildi. Toplantının sonucu gereği İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya'nın beni arayacağı iletildi. Nezaketen valimiz beni arayana kadar basına bir bilgi vermeyi uygun görmüyorum. Valimizin vereceği karar ya da beni arayacağı mesajından sonra gerekirse kamuoyunu bilgilendiririm, gerekirse bilgilendirmeme gerek kalmaz. Bu yönüyle şu an beklemedeyim. Bugün valimizin istediği bir biçimde hukuken masanın kurulması noktasında biz üzerimize düşeni yaptık. Görüşüldü, karar noktasında teklif ve bir olgunlaşma yapıldı. Kendilerinin kararını veya bana ileteceği bir mesaj bekliyorum.

SORUSU BİLE ÇOK GEREKLİ DEĞİL: (Olimpiakos'un başkanı Vangelis Marinakis'in açıklamaları) Siz Olimpiakos kulüp başkanının sözüne değer mi verdiniz ki ben vereyim? Niye vereyim yani. Değersiz cümlelere biz cevap vermeye kalksak benim Türkiye'de her gün bine yakın değersiz cümleye ve değersiz insan uygulamasına cevap vermem lazım. Mesela dün İstanbul'da olanlarla ilgili yüz tane cümle kurmam gerekirdi basına. Bazı değersiz işlere cevap vermemek en önemli cevaptır. İnanın bunun; yanlış anlamayın, siz değerli bir gazetecisiniz, yanlış anlamayın lütfen; sorusu bile çok gerekli değil. Belli ki bunu birileri kaşımış ki siz de sorma ihtiyacı hissettiniz, ben öyle düşünüyorum

EN KALİTESİZ TAKSİ HİZMETLERİNDEN BİRİ İSTANBUL'DA: (Kentteki taksi sorunu) Bu iş çözülecek, göreceksiniz, bu iş çözülecek. İstanbul'da, dünyanın metropolleri arasında, kişi başı en az taksi düşen sayıya sahibiz. Bunun derhal düzeltilmesi ve düzelmesi lazım. Belki de en kalitesiz taksi hizmetlerinden biri İstanbul'da var. Bunun düzelmesi için hem sayı artışına hem hizmet düzeni oluşturulmasına ihtiyaç var" diye konuştu.

'BENİM KURDUĞUM YA DA KURACAĞIM HİÇBİR İLİŞKİNİN SİYASİ KARŞILIĞI YOKTUR'

İmamoğlu, bir gazetecinin "HDP ile özellikle çok sıcak ilişkileriniz var. Bunu takip edebiliyoruz. Ancak Trabzon'un HDP ile ilişkileri hiç öyle sıcak değil. Türkiye'de teşkilat kuramadığı illerden biri de Trabzon. Bu ilişkinizi Trabzon sosyoloji ile nasıl bağdaştırabiliyorsunuz ya da nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine ise şunları söyledi:

"Yanlış anlamayın, sıcak diye tariflediğiniz için, kurduğum ya da kuracağım her ilişkinin derecesini ben planlarım. İnsani bir ilişki niçin size sıcak geldi, onu bilemem. Ancak şunu söyleyeyim; kurduğum ya da kuracağım kurumsal ilişkilerin tek şartı vardır; vatanımızın ve milletimizin birliği, beraberliği, bütünlüğü, bayrağımızın dimdik ayakta duruşu, 84 milyon insanımızın tek bir tanesinin bile hukuksuzluğa uğramayacağı bir ülke var etme konusuna katkı sunmakla alakalıdır. Benim kurduğum ya da kuracağım hiçbir ilişkinin siyasi karşılığı yoktur. Bugün burada bulunuşumun da yoktur. Bugüne kadar popülizmle siyaset yapmadım. Allah da nasip etmesin. Benim şu anda kanunen ülkenin siyasi partisi olan ve ülkenin kanunları gereği TBMM'yi dahi yöneten bireyi olan bir siyasi parti ile yaptığım makul siyasi görüşmelerin, Trabzon kentinde de vatanını seven, en az benim gibi vatanını, milletini, bayrağını seven, milli duyguları olan bu güzel kentin bu güzel insanlarının garibine gitmeyeceğini düşünüyorum." (AA)