İlkay Akkaya: Güvenlik gerekçesiyle konserin yasaklanması İçişleri Bakanlığı’nın bir zafiyeti

Konserleri yasaklanan sanatçı İlkay Akkaya, “Konserlerim 1990’lı yıllarda yasaklıydı, şimdi de yasaklı. 1990’lı yıllara tam anlamıyla döndük"dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ceyhan Belediyesi'nin ilçede düzenleyeceği İlkay Akkaya konseri, iktidar destekçisi bazı gazetelerin hedef göstermesinin ardından Ceyhan Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. Akkaya, konser yasaklarının insan hayatına müdahale olduğunu belirterek, "Tamamıyla ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı bu yasaklar" dedi. 

Mezopotamya Ajansı'ndan Emrullah Acar'a konuşan Akkaya, "İnsanların hayatına müdahale etmek istiyorlar, oradan bir toplum mühendisliği yürütmek istiyorlar. Bizim ya da yasaklanan bütün konserler açısından insanların bir araya gelip, birbirlerini tanıyıp dertleşmelerinden de çok korkuyorlar. Bu yasakların temelinde insanların bir araya gelmesini engellemek var. Ben şu an ve 1990’lı yıllar arasında bir değişiklik göremiyorum. 1990’lı yıllara tam anlamıyla dönmüş durumdayız. Fakat bunun acıklı tarafı toplumun büyük bir kesiminin bu yaşananlardan haberi yok. Gerçek bir habercilik olmadığı için toplumu manipüle edecek bilgiler servis ediliyor. Bu yüzden gerçek algısı değişmiş bir toplumdan olumlu tepkiler beklemek gerçekçi olmaz. Bununla da mücadele etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

'GÜVENLİK GEREKÇESİYLE KONSERİN YASAKLANMASI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN BİR ZAFİYETİ'

Akkaya, yasakların ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı olduğunu vurgulayarak, "Güvenlik gerekçesi ile bir konserin yasaklanması kolluğun zafiyetini gösterir aslında. Bu İçişleri Bakanlığı’nın bir zafiyeti. Güvenliği sağlamak zorundalar. Suç oluşmadan bu tarz bir yasaklama yapmak hukuk dışı. Eğer başka konserlerimde suç oluştuysa, benim şu an serbest gezmem de mantık dışı. Tamamıyla ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı bu yasaklar" diye konuştu. 

‘YİTİRME SAKIN CESARETİNİ, HER ŞEY İYİ OLACAK’ 

Toplumun birçok farklı kesimlerine karşı 'tecrit' uygulandığını belirten Akkaya, “Bu yasaklamaları topyekun değerlendirmek lazım. Sadece konser yasaklama sanatçılar ile ilgili değil her alanda kendini ifade etmek isteyen; bu görünüşü ya da düşüncesi ile olsun fark etmez herkese dönük bir saldırı. Sadece konser yasakları ile ilgili değil toplumun üstünde birçok farklı yasak var. Bir toplum mühendisliği yürütülüyor. Sert bir dönemece girdik. Seçim atmosferine doğru giderken yapmamız gereken en temel şey temel insan hakları kavramında, temel insan haklarına saygı duyan herkesin biran önce yan yana gelmesi gerekir. Önce bunu yapmamız gerekir. Ben her zaman şuna inanıyorum. Bir şarkımda şunu söylemiştim; yitirme sakın cesaretini, güneşin olsun gönlünde, her şey iyi olacak. İyi olmasa bile iyi olması için mücadele eden insanlarız bizler. Cesaretimizi kaybetmeyeceğiz. Birlikte mücadele eder ve yan yana gelirsek mutlaka biz olmasak bile çocuklarımıza devredeceğimiz bir gelenek ile güzel bir dünya kuracağız” dedi. 

NE OLMUŞTU?

İlkay Akkaya’nın, Adana’da 30 Ağustos, Mardin'de 24 Eylül ve Urfa’da ise 25 Eylül tarihlerinde vereceği konserlerin valilikler tarafından yasaklandı. 1990'lı yıllarda 10 yıl boyuna konser vermesi yasak olan Akkaya’nın, son 10 yıldır AK Partili belediye ve kültür merkezlerinde konser vermesi engelleniyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)