İlk 1000 ihracatçı listesinde 160 Egeli yer aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan 'Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması' listesinde Ege Bölgesi 160 firma ile en çok firmayla temsil edilen ikinci bölge oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması” listesinde Ege Bölgesi 160 firma ile güçlü konumunu sürdürdü. Ege Bölgesi en çok firmayla temsil edilen ikinci bölge olurken İzmir, 94 firmayla ilk 1000 ihracatçı listesinde İstanbul’un ardından ikinci sıradaki yerini korudu.

Manisa 21 ihracatçı firmayla ilk 1000 listesinde temsil edilirken, Denizli 21 firmasıyla listede yerini aldı.

Aydın’dan 8, Balıkesir 8, Kütahya’dan 3’er firma, Muğla’dan 3 ve Uşak’tan 2 firma ilk 1000 listesine girdi.

İzmir’in ihracat şampiyonlarında 2023 yılında Pergamon-Status Dış Ticaret A.Ş. lider olurken, PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. ikinci, MSC Gemi Acentalığı A.Ş. bu yıl İzmir’in en çok ihracat yapan firmaları listesinde üçüncü oldu.

Manisa’nın ihracat şampiyonu Vestel Ticaret Anonim Şirketi Türkiye genelinde 7’inci sırada yer aldı. 

Denizli’de geçen yıllarda da ihracat şampiyonu olan Başak Metal Tic. ve San. A.Ş. 2023 yılında da ilk sırada yer alırken Türkiye genelinde en çok ihracat yapan 42’inci firma oldu.

Muğla’da ihracatın lideri Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhracat Ve İthalat Anonim Şirketi olurken genel sıralamada 75’inci sıraya adını yazdırdı.

‘EGE BÖLGESİ’NİN GELDİĞİ NOKTA BİZİ GURURLANDIRIYOR’

2023 yılında ilk 1000 ihracatçı listesinde Ege Bölgesi olarak güçlü konumlarını koruduklarının altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ege Bölgesi, 2023 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan faaliyet illeri ihracat istatistiklerine göre 42,6 milyar dolarlık ihracata imza attı. Ekonomimizin içinde bulunduğu yüksek enflasyon döneminde, sıkı para ve maliye politikasının yanında, fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonla mücadele için ülkemizin ihtiyaç duyduğu dövizin sağlanması için ihracata her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Kimya, Elektrik-Elektronik, Çelik, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tütün, Yaş Meyve Sebze ve Zeytin ve Zeytinyağı sektörlerinde ihracat şampiyonları Ege Bölgesi’ndeki firmalarımız. Büyük yatırımlarla yaratılan katma değerle Ege Bölgesi’nin geldiği nokta bizleri gururlandırıyor. 13 TURQUALITY Projesi, 11 UR-GE Projesi, 15 Fuara Milli Katılım Organizasyonu, dünyanın birçok noktasına gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, AB Projeleri, Üniversite-Sanayi iş birlikleriyle uluslararası rekabetçiliğimizi geliştirmek için 365 gün 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. 2024 yılında ilk 1000 ihracatçı listesinde sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Hükümetimizden yeni dönemde rekabetçiliğimizi koruyacak politikalar geliştirmesini bekliyoruz” dedi.