İlim Yayma Vakfı'ndan 'Süleymaniye' açıklaması: Fedakârlığa hazırız

İlim Yayma Vakfı, tarihi Süleymaniye Camii'nin önünde yükselen yurt binası inşaatına yönelik tepkilerin sürmesi üzerine yazılı bir açıklamayla geri adım attı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu İlim Yayma Vakfı, tarihi Süleymaniye Camii'nin önünde yükselen yurt binası inşaatına yönelik tepkilerin sürmesi üzerine bir açıklama yaptı.

Vakfın sosyal medya hesabından paylaşılan yazılı açıklamada, "Süleymaniye, İstanbul’un ruhudur. İlim Yayma Vakfı’nın varlık sebebi, bu ruhun korumasıdır. Süleymaniye’nin ruhuna zarar verebilecek herhangi bir girişimi önce biz kabul etmeyiz. Süleymaniye’nin siluetinin korunması için üzerimize düşen her tür fedakarlığı yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. İlgili kurum ve kuruluşları, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyoruz" denildi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Süleymaniye Camii önünde yükselen İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binası inşaatıyla ilgili İstanbul 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu'na başvurmuştu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı'nın başvurusunda, Süleymaniye önünde yükselen yapının yürürlükteki imar planına ve yönetmeliğe aykırı olduğu savunulmuştu.

Süleymaniye Camii'nin önünde dün bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, sosyal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımda, İlim Yayma Vakfı'nın geri adım attığını duyurdu.

'İSTANBUL'A İHANET EDENLERİN, YAĞMACILARIN ENSESİNDEYİZ'

Zeybek, paylaşımında, "Kamuoyu baskısı, toplumsal muhalefetin kültürel mirasa olan bağlılığı ve kararlılığı neticesinde, basın açıklamamızın üzerinden henüz 24 saat bile geçmeden, 'yandaş' İlim Yayma Vakfı geri adım attı! Mücadelemiz sürecek. İstanbul'a ihanet edenlerin, yağmacıların ensesindeyiz" dedi.

İMAMOĞLU: CAMİNİN KİMLİĞİNE UYGUN OLMAYAN PROJELERE ONAY VERMEYECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da İlim Yayma Vakfı’nın yurt binası ile ilgili olarak başlayan Süleymaniye Camii silueti tartışması için sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklama şöyle: "Süleymaniye Camii’nin ruhunu bozan ve silüetinin önüne geçen yapı konusunda mülk sahiplerinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek konusunda yaptıkları açıklama kamusal vicdana ve yasal dayanaklara uyma konusunda olumlu bir gelişmedir.

Binanın yapıldığı parsel ve adanın onaylı olduğu söylenen avan projesi İBB tarafından onaylanmamıştır. Alanda avan proje yapma ve onaylama yetkilisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'dir. Bu yapının yapıldığı alan ve yapı bu proje içerisinde tekrar ele alınacaktır.

Paydaşlarla iş birliği içerisinde Süleymaniye Camii’nin tarihi kimliğine uygun yenileme avan projeleri hazırlayacağız. Bunun dışında Süleymaniye'nin tarihsel kimliğine ve değerine aykırı proje ve uygulamalara, yenileme alanları avan proje onay makamı olarak izin vermeyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)