İkizdere’de ağaçlar jandarma korumasında sökülüyor

Asker ve polis, İkizdere köylülerinin İşkencedere Vadisi’ne girişini engelledi. Jandarma koruması altında çalışan iş makineleri ağaçları sökmeye başladı.

Google Haberlere Abone ol

RİZE- İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’a karşı başlatılan mücadele bugün de devam ediyor. Çok sayıda polis ve jandarma vadide, köylüleri alana yaklaştırmamak için önlem alırken, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar vadi girişinde engellendi. Jandarmanın koruması altında çalışan iş makineleri ise ağaçları sökmeye başladı.

Sabah erken saatlerde vadiye çok sayıda asker ve polis ekipleri gelerek çalışma yapılacak olan alanda güvenlik önlemi aldı. Yasakların bitmesinin ardından İşkencedere Vadisi’ne gelen vatandaşlar, barikat kurularak engellendi. Ancak, vadide ve çevre köylerde yaşayan köylüler, ormanın içindeki patika yolları kullanarak dördüncü günde de çalışma yapılan bölgeye ulaşmayı başardı.

DOZERLER ARI KOVANLARINI VE SU BORULARINI KIRDI

Köylülerin çalışma yapılan alanda kalabalıklaşması üzerine güvenlik güçleri, iş makineleriyle vatandaş arasında barikat oluşturdu. Jandarma korumasında çalışan dozerler, ağaçları sökmeye başladı. Çalışma sırasında arı kovanları ve köylülerin evlerine giden su boruları kırıldı. Diğer taraftan dün çıkan olaylarda gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı. Dün göz altına alınıp serbest kalanlar arasında yer alan İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım Rize kökenli milletvekillerinden destek istedi. (DUVAR)