İhsan Özgen kimdir?

Müziğin yanı sıra hat, ebru, minyatür ve geleneksel süsleme sanatlarından etkilerle resimler de yapan sanatçı İhsan Özgen yurt dışında çok sayıda konser ve sergiye katılmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Klasik Türk müziğinin önemli isimlerinden İhsan Özgen vefat etti. 

1942’de Urfa’da doğan Özgen, ilk ve orta öğrenimini Kilis ve Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversi­tesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Müzik ve resme erken yaşlarda başlayan sanatçı üniversite yıllarında müziğe ağırlık verdi. 1967’de mezuniyetinin ardından TRT İstanbul Radyosu’nda profesyonel müzisyen olarak çalışmalarına başladı.

Yurt için­de ve diğer ülkelerde sayısız konserler verdi, seminerlere ve müzik festivallerine katıldı. Yaylı çalgılar için yazdığı müzikleri, Masterworks of Itri & Meragi; Remembrances of Ottoman Composers; Legacy; Cantemir: Music in Istanbul § Ottoman Eu­rope around 1700 gibi uluslararası CD’leri ve LP’leri bulunan Özgen, müzik yaşamı boyunca resim çalışmalarını da sür­dürdü. Konserler için gittiği Paris, Amsterdam, Boston, New York, Floransa, Berlin, Stockholm vd. şehirlerde sanat tarihi ve sanatçılar hakkında da araştırmalar yaptı. İstanbul’da ve yurtdışında birçok yerli ve yabancı resim sergisi ile ilgilen­di. Yusuf Katiboğlu, Nan Freeman, Zeynep Torun, Kasım Koçak, Erol Deneç, Nur  Ataibiş, Erol Deran, Mehmet Refik Kaya’nın atölye çalışmalarını izledi, onlardan tavsiyeler aldı. University of Southern California (Santa Cruz) Etno­müzikoloji Bölümü’nün daveti üzerine bir akademik dönem için ABD’ye gitti.

ALİ ALPASLAN'DAN DERS ALDI

Türk Müziği teorisi  dersleri ve seminerler verdi, Kantemiroğlu başlıklı konsere solist olarak katıldı. Bu konserin CD’si 2004 yılında Goldenhorn etiketi ile yayımlan­dı. Aynı üniversitenin Resim Fakültesi’nde atölye çalışma­larında bulundu. Bir süre Prof. Ali Alpaslan’ın hat dersine devam etti. Niyazi Sayın ve Feridun Özgören’in ebru çalış­malarını izledi. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesi olan sanatçı müzik tarihine geçen çalışmalarının yanı sıra, hat, ebru, minyatür ve Türk süsleme sanatlarından etkilerle resimler yaptı.