İHD'den 'Barış Nöbeti': Yan yana gelmeye davet ediyoruz

İHD, geçmişle yüzleşme, şiddet ortamının son bulması ve özgürlüklerin korunması talebiyle "Barış Nöbeti" tuttu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından 9 Eylül’de başlatılan “Barış Nöbeti” eylemi bu hafta da devam etti. İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri eylem için dernek binasında buluştu. Barış Anneleri Meclisi ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri de eyleme destek verdi. Nöbetin tutulduğu salona "Herkes için barış” pankartı asıldı.

DAVET ÇAĞRISI

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Kürt sorunuyla bağlantılı olan politik şiddetin sonlandırılması, geçmişle yüzleşme ve hesaplaşma imkanlarının sağlanması, hak ve özgürlüklerin tanınması ve korunması için nöbet tuttuklarını belirtti. Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Zeytun, "Barışın sağlanması ancak toplumsal bir talep haline gelmesiyle mümkündür. Bu beklentilerin ve gerçeğin bilinci ile coğrafyamızda halen süren savaş ve çatışmaların tanığı olarak barışı savunmak bizler için vazgeçilmez bir durumdur. Bir kez daha barış sürecinin inşasında kararlı olan herkesin ve kesimin, hakikat, adalet ve eşitlik temelinde yürütülecek barışın sağlanması için yan yana gelmeye davet ediyoruz” çağrısı yaptı. 

“Bijî aştî (Yaşasın barış)” sloganının atıldığı eyleme, ilerleyen saatlerde de birçok sivil toplum örgütü temsilcisi destek verdi. Nöbet eylemini ziyaret eden Barış Annesi Afife Kartal, yıllardır adalet arayışı içinde olduklarına işaret ederek, "Yaşadığımız sürece adalet ve barış arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)