İHD Mersin: Hükümetin kriminalize eden dili saldırıları artırıyor

İHD Mersin Şubesi, Kürtlere yönelik tekrarlanan saldırıların siyasal ve sosyolojik soruna dönüştüğünü belirterek, devlet birimlerinin olayları adli vakalar gibi göstererek tedbir almadığını kaydetti.

Google Haberlere Abone ol

Burcu Özkaya Günaydın

MERSİN - İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi son süreçte farklı illerde Kürtlere yönelik gerçekleşen saldırılara dair basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, İHD Mersin Şubesi adına Şube Eş Başkanı Hakkı Demir yaptı. Irkçı saldırıların Türkiye’de hemen her yıl gerçekleştiğini, bu saldırıların artmasında ise hükümetin ayrıştıran, kriminalize eden dilinin etkin olduğu belirtilen açıklamada, tekrarlanan saldırıların siyasal ve sosyolojik soruna dönüştüğüne dikkat çekildi.

'TÜRKİYE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE UYMALI'

Afyon'da Kürt işçilere yapılan saldırıda 7 işçi, Ankara’da Kürt aileye yapılan saldırıda 4 kişinin yaralandığı, Konya'da Kürt aileye yapılan saldırıda 43 yaşındaki Hakim Dal'ın yaşamını yitirdiği, 2 ay önce Mersin, Bozyazı’da Erbil’den Antalya'ya seyahat eden Kürt aileye yapılan saldırıda 1 kişinin ağır yaralandığını aktaran Şube Başkanı Hakkı Demir, Türkiye’yi taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uymaya, her türlü ırk ayrımına karşı somut önlemler almaya çağırdı.

Hakkı Demir'SALDIRILAR POLİTİK SAİKLE İŞLENDİ'

Devlet birimleri ve siyasal yargının; bu türden eylemlere sessiz kalarak, olayları sıradan adli vaka olarak ele aldığı için koruyucu ve önleyici tedbirler almadığını ve caydırıcı cezalar vermediğini vurgulayan Demir, devamla şunları kaydetti: “Çok sayıda kişinin saldırıya karıştığı olaylarda sadece birkaç kişinin yargılanması, yaşanan ırkçı saldırıların bilinçli ve politik bir saikle işlendiği izlenimi doğuruyor. Biz İHD Mersin olarak, ırkçı saldırganların etkin ve tarafsız bir yargılama yapılarak; söz konusu vahim eylemlerin bir daha yaşanmaması adına caydırıcı cezalar verilmesi lüzumunu önemle hatırlatıyor, hükümet ve yargı birimlerinin yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz.”