İHD Diyarbakır'ın 8 Mart raporu: Taciz, darp, ters kelepçe, ayrımcılık

Diyarbakır'da 8 Mart'ta yapılan miting sırasında yaşanan hak ihlalleriyle ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu'nun hazırladığı rapor yayınlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu paylaştı. Raporda, taciz, darp, kötü muamele, ters kelepçe, ayrımcılık gibi ihlaller belirtildi.

'AYAKKABILAR ÇIKARTILARAK ARAMA YAPILDI'

Raporda ihlaller şöyle sıralandı:

"-Ofis semti, Bağlar ve Mardin Kapı tarafından yapılan girişlerde ince arama olarak adlandırılan ve özellikle ayakkabılar çıkartılarak aramalar yapılmıştır. Tertip komitesinde görevli kişilerce kolluk görevlilerine yapılan itiraza ve mutabakat olmasına rağmen ayakkabı aramalarına devam edilmiştir.

-Miting alanına girişler 3 ayrı semt yönünden yapılmıştır. Her giriş sonrası da 3 ayrı arama noktası kurulmuştur. Kısa bir mesafe olmasına rağmen her arama noktasında aynı yöntem ile arama yapılmıştır. Miting alanının bariyer ile etrafının kapalı olmasına rağmen 300 metre gibi kısa mesafelerde tekrar tekrar arama yapılması kötü muamele ve baskı unsuru oluşturmaktadır.

-Birçok kadın arama noktalarında kötü muameleye maruz kalmış ve ince aramadan geçirilmiştir. Bir kadının ayakkabı aramasına itiraz etmesi üzerine, arama noktasındaki görevli kadın polis tarafından atletinin çıkarılmasına varacak derecede ince aramaya zorlanmıştır. Yine miting alanına giriş yapan birçok kadına taciz boyutuna varacak düzeyde uzun süreli elle arama yapılmıştır.

'LGBTQ+ BİREYLERE DOKUNMAK İSTEMEDİLER'

-Ofis semti tarafından ilk giriş noktasına bırakılan X-ray cihazını çoğunlukla LGBTQ+ bireyler kullanmıştır. Kolluk görevlilerinin LGBTQ+ bireyleri aramak veya dokunmak istememesi gibi ayrımcı bir tutum gözlemlenmiştir.

-Miting alanına çocuklarıyla ve bebekleriyle gelen kadınların çocuklarının (3-4 yaş) ve bebeklerinin üzerleri ve bebek arabalarının da arandığı görülmüştür.

'7 KİŞİ TERS KELEPÇEYLE GÖZALTINA ALINDI'

-Miting alanına girişte 4 kadın 3 erkek ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmıştır. Kolluk görevlileri tarafından önleme gözaltısı olduğu belirtilerek ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır.

-Miting çıkışında MA müzik kadın solisti ve 1 sunucu gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan sunucunun gözaltı gerekçesi; “özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşuna davet ediyorum” şeklinde olan cümlesi nedeniyle gözaltına alınmıştır. Kürtçe yaptığı bir konuşmanın Türkçeye çevrilerek ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddia edilmiştir. Emniyette alınan ifade sonrası serbest bırakılmıştır. 8 Mart miting program içeriğinin emniyet ile paylaşılmış olması, sorumlu kolluk görevlilerinin saygı duruşu ile programın başlayacağını bildiği de belirtilmesi gereken bir husustur.

-Kortej şeklinde alana girmek isteyen kadınlar arasında; barış anneleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri bulunmaktaydı. Miting alanına giriş öncesinde bulunan çevik kuvvet ekiplerinin koridor açmaması, arama noktalarına geçişin kolluk görevlileri tarafından belirlenmesi alana girişi oldukça zorlaştırmıştır. Arama noktalarında ciddi vakit kaybına ve yığılmaya sebep olmuştur. Buna yönelik geliştirilen itiraz süresi içerisinde kadınlar darp edilmiş, barış annelerine yönelik kötü muamele gerçekleştirilmiş, biber gazı kullanılmıştır." (HABER MERKEZİ)

RAPORUN TAMAMI